2015 Alexa’ya Kayıt Olmak

2015 Alexa'ya Kayıt Olmak

Sponsorlu Bağlantılar

Alexa, Amazon’a ait olan sayaçtır. Google’nin kaideye aldığı ve sıralama konusunda önem verdiği sayaçlardan sadece birisidir, sitenizdeki bazı özelliklere göre size sıralama sunar.

Alexa, son zamanlarda yapmış olduğu değişiklikler sayesinde birçok webmaster arkadaşımın kafasını karıştırıyor, yeni açılmış olan siteleri eklerken para istediğini Premium üyelik istediğini söylüyorlar. Bunun üzerine kendi sitemi ücretsiz olarak nasıl eklediğimi sizlere basitçe anlatmayı düşündüm zaten edebiyattan başka bir şey yazmıyoruz en azından böyle değişik paylaşımlar yapalım da sitenin görünümü değişsin belki ziyaretçi gelir.. Sitemizi eklemeden önce ilk önce bireysel olarak Alexa.com adresine kayıt olalım. Anasayfada bulunan sağ köşede

alexa.com adresine giderek girişte bulunan arama kutusuna kendi sitenizi yazıp aratın. Gelen aramada sitenin sizinse en aşağı inip Edit Site Info yazısına tıklayınız, gelen pencerede Claim This Site yazısına tıklayınız. Gelen sayfada alexa’nın sunmuş olduğu sitenizi doğruma seçeneklerinden birini seçiyorsunuz.

Method 1; Dosyayı indiriyorsunuz, FTP yardımı ile sitenin ana dizinine atıyorsunuz ve ardından Verify the file on your site yazısına tıklıyorsunuz. Bu işlemi yaptıktan sonra sizlere, Your site is successfully claimed. Şeklinde bir onay mesajı verecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Method 2; Bu doğrulama seçeneğinde ise <meta></meta> kodlar sayesinde doğrulama yapabiliyorsunuz, sitenizin <head></head> satırları arasına sayfada verilmiş olan <meta name=”alexaVerifyID” content ile başlayan kodu head satırına yapıştırıyoruz.

Bu işlemlerin ardından siteniz artık alexa.com adresine eklendi. Şimdi gelelim sitenin başlık, açıklama, ülke seçme gibi seçeneklerini düzenlemeye..

Yukarıdaki sağ köşede profilimize tıklıyoruz >> Account Management yazısına tıklıyoruz >> sol taraftaki menüden Site Settings seçeneğe tıklıyoruz ve eklemiş olduğumuz site karşımızı çıkacaktır. Altında Edit Site Listing yazısına tıklayınız.

Karşımıza site hakkında bilgiler gelecektir, bu kutucuklara uygun yerlere sitenin adını, açıklamalarını, iletişim bilgilerinizi yazınız ve en alt kısımda bulunan Country bölümünden Türkiye’yi seçiniz.

Site Title: Sitenizin adı/başlığı.
Site Description: Siteniz hakkında açıklama yazınız.
Site Owner: Sitenin sahibi kimse adı soy adı.
Address: Adres bilgileriniz.
City: Şehir adı.
State / Province:  Hangi ilde yaşıyorsanız onu yazın (İstanbul, Ankara gibi).
Postal / Zip Code: Posta kodu.
Country: Ülke istiyor, Türkiye yazınız.
Public Email: iletişim için mail adresinizi giriniz.

Tüm işlemler bu kadar, yukarıdaki bilgileri illa doğru gireceksiniz diye bir kaide yoktur.

Sponsorlu Bağlantılar

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. kardeş, bende 3 tane tercih çıkmıyor. Alexa ya girdim ve kayıt oldum. Gerekli işlemleri yaptıktan sonra Edit Site Info tıkladım, sonra Claim This Site tıkladım. Açılan pencerede karşıma (Claiming has been retired – May 2016) yazısı çıktı ne yapmalıyım? Acaba bu uygulama kaldırıldı mı?

  • Kozbon

   Merhaba efendim, daha önceden biri sizden önce kayıt ettirmiş. Siz tekrardan kayıt ederek, eski yöneticileri devre dışı bırakabilir ve sitenizi tekrardan Alexa sıralamasına düzenli olarak sokabilirsiniz.

 2. hocam alexaya kayıt oldum herşeyı yaptım fakat 5 gündür no data diyip duruyo ortalama kaç günde aktif olur ?

  • Kozbon

   Ülkeyi seçtikten sonra, sitenize gelecek olan trafikten sonra ülke sıralamanız gözükür. Sitenizde trafik yok ise no data yazar, zamanla trafik arttığı vakit değer kazanır.

 3. teşşkur ederim emeğinize sağlık

 4. Merhaba alexa dosyasına ftp’den atıp onayladıktan sonra dosyayı silebiliyor muyuz ?

 5. Çok Teşekkür Ederim Çok açıklayıcı bir anlatım olmuş.

 6. Harkika bir yazı. Webmasterları kesinlikle ilgilendiren bir konu. Teşekkür ederim…

 7. bu uygulama süper ötesi

 8. ya bende artık ücretli oldu diye sitemi eklemedim ama daha sonra kendiliğinden eklenmişti teşekkürler.