2015 MEB Üniversite İçin Telafi Sınavı Yapılacak Mı

2015 MEB Üniversite İçin Telafi Sınavı Yapılacak Mı

Sponsorlu Bağlantılar

Milli Eğitim Bakanlığı uzun zamandır lise son sınıflar için telafi sıvaları yapılıp yapılmayacağı konusunda sessizdi. Bu sessizlik liseyi bitirmiş fakat sınavları kalan öğrencileri oldukça müşkül duruma sokuyordur. Günlerdir büyük bekleyişte olan öğrenciler yapılan açıklama sayesinde derin bir nefes alabildiler. Milli Eğitim Bakanlığı müsteşar yardımcısı Yusuf Büyük ‘Dönem sonu Ortak Sınavlar’ başlıklı yazıyı il milli eğitim müdürlüklerine gönderdi. Ayrıca Yusuf Büyük yazılı, sözlü ve elektronik ortamdan sürekli bakanlığa sorulan bir soruyu da dile getirdi. Bu soru; öğrencilerin ortalama yardımı ile geçebilecekleri derslerde de dönem sonunda yapılan ortak sınavlara girmelerinin zorunlu olup olmadığıydı. Bu soruyu Yusuf Büyük şu şekilde açıkladı; Yazılı sınavlar ve diğer değerlendirmelerde başarısız dersi kalan öğrenciler için her bir dersten sene sonunda sınavlar yapılacak. Ayrıca bu sınavlara sadece dersten başarısız olanlar değil isteyen başarılı öğrencilerde girebilecek ve sonuçlar aritmetik ortalamaya katılacak. Bunları söylerken, öğrenciler dönem içerisinde kaldıkları derslerin sınavlarına dönem sonunda girmek zorundadır diyerek sınavların zorunluluğunu belirtti. Ayrıca başarısız dersleri olmasına rağmen ortalama ile sınıf geçebilecek durumda olan öğrencilerin sınavlara girme zorunluğunun olmadığını söyleyerek onlarında dersleri geçen başarılı öğrenciler gibi değerlendirileceklerini söyleyerek konuşmalarını tamamladı.

2015 MEB lise son sınıf için telafi sınavı yapılacak mı diye uzun zamandır bekleyen öğrencilerin yanında yıl sonlarında derslerinden kalan öğrencilere de telafi şansı sunulması ile öğrenciler daha mutlu oldular. Böylece hem kaldıkları derslerden geçebilecek hem de düşük derslerini yükselterek ortalamalarını yükseltebilecekler. Ortalamaların üniversite giriş puanlarını etkilediği ve onların üzerine eklendiği anımsandığı zaman bu durum lise son öğrencileri için oldukça iyi bir fırsat oldu.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan YGS 2016 Para Yatırma İşlemi Nasıl Yapılır başlıklı yazı da 2014 2015 ygs, 2014 ygs ve 2015 ygs açık uçlu hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.