2016 Ehliyet İçin Randevu Alma

2016 Ehliyet İçin Randevu Alma

Sponsorlu Bağlantılar

04.01.2016 tarihinden itibaren artık ehliyet için randevu almak daha kolay oldu, bilindiği gibi İstanbul’da randevu almak oldukça zor bir durum direksiyon sınavınızı geçmiş olabilirsiniz lakin ehliyet almak ölümden daha beter diye bilirim. Uzun zamandır bir çok kişi emniyetten randevu almak için sabah erken saatlerde sistemi takip ederek randevu almaya çalışmaktaydı artık 2016 yılında değişen sisteme göre randevular daha kolay bir şekilde alınmaktadır yeni gelen sistem oldukça disiplinli bir şekilde çalışarak hemen hemen her ile ve ilçeye ait randevuları kolaylıkla alabiliyorsunuz ve ehliyetiniz için ilk başvuruyu yapabiliyorsunuz. Ayrıca yeni gelen sisteme göre artık herkes kafasına göre randevu almasın diye, mail onay sistemi de eklenerek bu tür sorunları tamamen kaldıran emniyet görevlileri yeni sistemin yeni görüntüsü ile hizmet vermeye devam ediyor. Peki neler değişti, emniyet için randevuyu nasıl alabiliriz ne gibi bilgiler gereklidir? Eğer bir mail adresine sahip değilseniz ilk olarak bir tane mail hesabı açmanız gerekmektedir, çünkü randevuyu internet üzerinden aldıktan sonra mail adresinize gelen onay linkini onaylayıp referans numaranızı almanız gerekmektedir. Daha sonrasında bildiğiniz üzere, sağlık raporu, nüfus cüzdanı, vesikalık fotoğraflar, motorlu taşıt sertifikası, sağlık raporu, kan grubunu belirten belge, sürücü belgesi için yatırmış harcı kanıtlayan makbuz gibisinden önemli belgelere sahip olmanız gerekmektedir.

Ehliyet İçin İlk Randevu Nasıl Alınır?

 1. İlk olarak yeni randevu alma sistemi olan http://surucurandevu.egm.gov.tr/ adresine gidiyoruz ve burada yer alan Randevu Al seçeneğine tıklıyoruz.
 2. Karşımıza gelen sayfada buradan işlem türünü seçiyoruz.
 3. İşlem türünü seçtikten sonra bize hangi il (şehir)’de işlem yapacağımızı soruyor buradan hangi şehirden işlem yapacaksanız onu belirterek bir sonraki adıma geçiyoruz.
 4. Bu adımda bize o şehir ait birimlerin adlarını ve en yakın randevu saatini tarihini göstermektedir. Bu kısımdan size en yakın birim hangisi ise o birimin yanında bulunan Saat işaretine tıklayarak bir sonraki adıma geçiyoruz.
 5. Gelen ekranda T.C. Kimlik numaramızı, Adımızı ve Soyadımızı, Doğum Tarihimizi, Cep telefonumuz ile Mail adresimizi istiyor bu kısımları size uygun olarak dolduruyoruz.
 6. Ardından güvenlik kodunu girdikten sonra Devam Et butonuna tıklayarak mail adresimize gelen onay linkini tıklıyoruz ve randevuyu onaylıyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

Randevuyu onayladıktan sonra kontrol etmek için, http://surucurandevu.egm.gov.tr/ adresine tekrar giderek üst kısımda yer alan Randevu Durumu seçeneğine tıklıyoruz ve buraya mail adresimizde gelen Referans Numarasını ve ardından TC Kimlik numaramızı uygun yerlere girip randevu durumumuzu öğrenebiliriz.

Sistemin yeni olduğundan dolayı tam olarak oturmamış olabilir, mail adresinize gelen mail spam kutusuna düşmüş olabilir bunları sık sık kontrol ediniz ve 3 saat içerisinde gelmeyen mail için ertesi gün tekrar başvuru yapınız. Gerçekten harika bir sistem olmuş, görüntüsü ve kullanışlı olması gayet başarılı.

2016 Yılında Neler Değişti?

 1. Artık internet üzerinden randevular kolay bir şekilde alınmaktadır, akşam saatlerinde kolaylıkla ertesi gün için randevu aldığımı hatırlıyorum.
 2. 4 vesikalık fotoğraf yerine artık 2 tane geometrik fotoğraflarınız gerekmektedir yani büyük profil vesikalık fotoğrafınız gerekmektedir eskiden vesikalık fotoğraflar kabul edilirken şimdi geometrik fotoğraflar kabul edilmektir.
 3. B sınıfı için trafik harcı 402.90TL oldu eğer daha önceden ödeme yaptıysanız farkı ödeyerek ilk başvurunuzu yapabilirsiniz.
 4. 20 TL hizmet bedeli için size verilen bankalardan birine ödeme yapabilirsiniz.
 5. 108.5 TL olan Değerli kağıt bedelini ödemeniz gerekmektedir.
 6. Kan grubunuzu belirten bir belge şart.
 7. Mezun olduğunuz diplomayı, sürücü kursundan aldığınız başvuru belgesini, adli sicil kaydınızı yanınızda bulundurmayı unutmayın.
 8. Vesikalık fotoğraf devri artık bitti, bunun için geometrik fotoğraf olması gerekmektedir.
 9. A2,F ve H sınıflar için: 133.70TL gerekmektedir. Diğer sürücü belgeleri için 672.10TL gerekmektedir.

108.5TL’yi nereye yatırabilirim?

Yeni gelen sistemde bir çok bankalarda maalesef oturmadı bugün, Ziraat bankasına, Halk bankasına ve Vakıf bankasına gittim maalesef bu 108.5TL’yi yatıramadım bunun için Vergi Dairesine giderek oradan yatırdım. Lakin emniyete geldiğimde 108.5’TL’yi İş Bankasından yatırabileceğini öğrendim bunun için etrafınızda bulunan bankalara sormanızda fayda var.

20 TL Hizmet Bedeli nereye yatırabilirim?

Emniyetten aldığınız kağıtta yer alan IBAN numaralarını kullanarak herhangi bir bankadan o hesaplardan birine 20 TL ödeme yapabilirsiniz.

http://surucurandevu.egm.gov.tr/ Sitesi Açılmıyor? Son zamanlarda sorulan sorulardan biri olan bu sitenin açılmamasının en büyük nedeni ise yoğunluktandır. Siteye ilk girişinizde olumsuz sonuç alabilirsiniz bu oldukça gayet normal lakin aradan 2-3 dakika kadar bir süre geçtikten sonra tekrar siteye giriş yapmaya çalışınız sonuç verecektir. Siteye giriş yaptıktan sonra üst kısımda yer alan Randevu Al seçeneğine tıklayınız, açılan seçeneklerde hangi işlemi yapacaksanız o işlemi seçerek bir sonraki seçeneğe geçiniz. Randevu Bilgileri seçenğinde sizden istenen bilgileri girerek bir sonraki adımda randevu tarihini ve saatini seçerek randevuyu onaylayabilirsiniz.

Mail adresime mail gelmedi? E-Posta adresine mail gelmediyse tekrar denemenizi tavsiye ederim, gelen mailde yer alan onaylama linkine tıklayana denk maalesef randevunuz onaylanmamış olacaktır bunun için sık sık mail isteyiniz gelen mailide onaylayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Direksiyon Sınavından Kaç Aldım? başlıklı yazı da 2015 aralık direksiyon sınav sonuçları hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. Ehliyet randevu için e posta adresimi verdim bana bildirim facebook tan mı gelecek

  • Kozbon

   Merhaba efendim, randevunuz size vermiş olduğunuz e-posta üzerinden gelecektir. Gelen e-postayı kontrol ederek almış olduğunuz randevuye ait olan bütün bilgileri kolaylıkla görebilirsiniz. Ayrıca belirlemiş olduğunuz günde ve saate emniyette olmanız yeterli olacaktır.

 2. Randevu nasıl iptal ederim

  • Kozbon

   Merhabalar efendim, almış olduğunuz randevuyu iptal etmek istiyorsanız https://surucurandevu.egm.gov.tr/ adresine giderek burada RANDEVU İPTAL seçeneğini kullanarak almış olduğunuz ehliyet için randevuyu iptal edebilirsiniz.

 3. Randevu alirken mail adresimi yanlis girdim tekrar doğru mail adresime giriş yaptığımda kaydım olduğunu söylüyor

  • Kozbon

   Merhaba efendim, yakınlarınızdan herhangi birinin üzerine randevu alıp emniyete o tarihte beraber gidin ve kendi işlemlerinizi yapın, maalesef k sistem yeni olduğundan dolayı böyle hatalar ile karşılaşmanız mümkün. Durumu emniyette yer alan yetkili arkadaşlara da bildirebilir ve ilk randevunuzu yanlış aldığınızı tekrardan alamadığınızı belirtmeniz yeterli olacaktır. Umarım anlayış gösterirler, hayırlı günler dilerim.

 4. referans nomu unuttum nasıl öğrenebilirim

  • Kozbon

   Merhabalar efendim, referans numaranız herhangi bir anlam ifade etmeyecektir. Randevu tarihi ve saatinde emniyette olmanız yeterli olacaktır. Referans numaranıza bakmıyorlar, gittiğiniz vakit kimliğiniz ile işlemlerinizi yapabilirsiniz. Aynı saatte ve aynı tarihte bir başka kişi gelmeyeceği için sorun olmayacaktır şimdiden ehliyetiniz hayırlı olsun.

 5. rafarans kodumu unuttum randavu alamıyorum daha başka birini yerine randevu alsak olur mu

  • Kozbon

   Merhaba efendim, referans kodunuza gerek yoktur. Sadece almış olduğunuz tarih ve saatte emniyette olmanız sizler için yeterli olacaktır.

 6. Gmaili yanlis girdim napacagim yardimci olurmusunuz??

 7. EPOSTA YANLIŞ GİRDİM TEKRARDANDA ALAMIYORUM NAPCAM LÜTFEN ACİL BİLGİ KAFAYI YEGCEM YOK YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM

 8. ben randevu alırken mail adresimi yanliş yazdım bundan dolayı randevuyu iptal de edmiyorum.yazmış olduğum mailde kullanılmıyor .yani onaylayamıyorumda . naşka bir mail adresi yazarak girmeye çalıştım baya bi bekledim yine olmadı .eski naşvurum iptal olmadan yeni bi randecu da alamıyorum acilen yardımcı olanilirmisiniz

 9. Ben facebook e posta adresimi yazdım yanlismi yaptım bilmiyorum onay mesajı facebook mi gelecek bilgi verirmisiniz yanlış yaptım diye korkuyorum yardımcı olurmusunuz rica ediyorum.eğer yanlış yaptıysam nasıl duzeltebilirim ay sabahtan beri uğraşıyorum kafayı yicem ya

  • Kozbon

   Merhaba efendim, facebook e posta adresi derken birazcık bahseder misiniz? kullaniciadi@facebook.com şeklinde biten mail adresinizi mi yazdınız? Eğer böyle yaptıysanız onay kodu herhangi bir adrese ve ya Facebook hesabınıza gelmeyecektir. Sistem bu tür mail adresini tanımlayacaktır, tekrardan onay kodunu farklı bir mail adresi girerek (gmail ve ya hotmail) tekrardan isteyiniz.

 10. ben e posta adresimi yanlış yazdım onay veremiyorum iptal etmek içinde referans nosu lazım ne yapacagımı bilmiyorum lütfen yardımcı olun bilgisayarı kıracam

  • Kozbon

   Merhaba Kadir, bizimle Facebook üzerinden iletişime geçerek çözdün ilgin için teşekkür ederim, yeni ehliyetin hayırlı olsun inşAllah.

 11. Ya randevuyu aldım kot gelmedi ama tekrar deniyorum almıyor randevuyu ne yapmam lazım

  • Kozbon

   Merhaba efendim, Kod gelmediyse tekrardan kodunuzu isteyebilir ve gelen mail adresini onaylatabilirsiniz.

 12. Referans numaramın olduğu maili sildim nasıl bulabilirim

  • Kozbon

   Merhaba efendim, Referans numarasına gerek yoktur. Siz randevuyu aldıktan sonra emniyete gitmeniz yeterli olacaktır, Adınız ve Soyadınız üzerinden sizi çağırıp işlemlerinizi öyle yapmaktalar.

 13. Sabıka kaydımı ve ögrenci belgemi 2 sene önce almıştım problem olur mu yarın gidicem randevuya . Tesekkür ederm simdiden

  • Kozbon

   Merhaba efendim, sabıka kaydınızı tekrardan ne olur ne olmaz diyerek e-Devletten tekrar çıkartınız. Daha sonrasında öğrenci belgenize gerek yok, mezun olduğunuz son okulun diplomanın fotokopisini ve diğer gereken belgeleri götürerek ehliyet başvuru yapabilirsiniz.

   • referans numaramı unuttum. giriş yapamiyorum. ne yapılması gerek

    • Kozbon

     Merhabalar efendim, referans numarasına gerek yok. Siz Mail adresinize gelen doğrulama mailini onayladıysanız sorun olmayacaktır, kimliğiniz ile giderek işlemlerinizi yapabilirsiniz. Sizden referans numaranız var mı diye sormayacaklardır, randevun var mı diye soracaklardır. Geç cevabım için kusura bakma lütfen, şimdiden hayırlı olsun ehliyetin.

 14. Mailime onay mesaj gelmiyor napmam gerekir

  • Kozbon

   Merhaba Mehmet, onay linki gelene kadar lütfen tekrar tekrar deneyiniz. Sistemde mail trafiği olduğundan dolayı geç geliyor özellikle akşam saatlerinde denemenizi tavsiye ederim.

   • kozbon yarıdmcı olur musun yanlış mail verdim randevu alamıyorum.

    • Kozbon

     Merhaba Ömer, bu durum karşısında benim yapabileceğim bir şey maalesef ki yok. Durumu bir gün emniyete giderek anlatın, anlayış gösterirler veya randevu veren sistemdeki iletişim bölümünden yetkili kişiler ile iletişime geçiniz.

 15. Kozbon

  2016 yılında ehliyet için randevu almak diğer yıllara göre daha kolay ve daha disipli oldu diyebilirim. Daha önceki zamanlarda randevu alabilmek için sabahın köründe sistemin açılmasını, ve yoğunluktan sistemin yavaş çalışmasına dayanarak, randevu almaya çalışıyorduk. Kimi zaman haftalarca kimi zaman aylarca randevu alamadığımız zamanlar artık geride kaldı. Emniyetten ehliyeti için randevu alma sistemi değişerek kolaylıkla dilediğiniz zamana randevu alabilirsiniz. Artık sabah erken saatlerde kalkma derdine de son diyebilirim, bir akşam saat 22:00 gibi yattığım yerden telefon üzerinden randevu aldığımı biliyorum. Peki 2016 yılında neler değişti, neler oldu neden daha kolay bir şekilde randevu alabiliyoruz neler gelişti bunları sizlere tek tek açıklayacağım. Lakin 2016 yılında yeni ehliyetlerin fiyatlarında artış söz konusu, bunun için daha önceden yazmış olduğum 2016 Ehliyet İçin Randevu Alma ve 2016 Yılında Ehliyet Nasıl Alınır?başlıklı yazımı okuyarak kolaylıkla ne gibi belgelere sahip olmanız konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 16. Ben randevu aldim onay maili gelicek yazdi ama adresime onay maili gelmedi ne yapmam lazim

  • Kozbon

   Merhaba efendim, mail gelmiyor ise tekrardan kayıt olunuz tekrardan randevu almayı deneyin lütfen. Mail kutunuzu da kontrol etmeyi unutmayın.

 17. mailime onay mesajı gelmiyor bu sebepten bir türlü randevu alamadım..

  • Kozbon

   Merhaba efendim, mail gelmediyse lütfen tekrardan randevu almayı deneyiniz. Randevu aldıktan sonra mail anında size geliyor, spam kutusunu da kontrol etmeyi unutmayın lütfen.

 18. ehliyet yenileme işlemlerinde sağlık raporu aile hekimindenmi alınacak doktorlların bilgileri varmı

  • Kozbon

   Merhaba efendim, hastaneye gitmeniz gerekmekte diye biliyorum. Göz muayenesi olmanız gerekmektedir ilginiz için teşekkür ederim.