2016 YGS Nasıl Olacak?

2016 YGS Nasıl Olacak?

Sponsorlu Bağlantılar

Üniversitelere giriş sınavlarının son zamanlarda yayınlanan yönetmeliklerle farklı bir formata girdiğini görmek mümkün. Eskiden sadece tek sınavla giriş mümkün olabiliyorken, branş hâkimiyetini daha çok elde edebilmek için farklı YGS ve LYS gibi farklı sınavlar uygulanıyor. YGS ile taban puanı alınırken LYS sınavları branşa veya girilmek istenen bölüme göre değişiyor. Ancak 2016 yılındaki ÖSYS sınavının değişeceği söylenmekte.
Üniversite giriş sınavları format bakımından büyük eleştiri alıyordu. Bu sınavların öğrencileri bilgi edinmeye değil ezbere yönlendirdiği söyleniyordu. YGS-LYS sistemiyle bu durum biraz değişse MEB ve ÖSYM daha kapsamlı bir sınav ihtiyacı olduğu fikrindeydi. Bu fikrin 2016 yılında hayata geçirileceği söyleniyor.
Yapılan açıklamalara göre, TEOG sistemi üniversite giriş sınavlarına uygulanacak. Her ay bir sınavın yapılacağı ve öğrencinin istediği sınavlara girerek belirli bir branş alanındaki hâkimiyeti arttıracağı söyleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklama, sınav merkezli eğitim sisteminin reforma uğratılacağı şeklinde olsa da, üniversiteye girişlerde bunun kısa vadede tam anlamıyla mümkün olmadığı da söylenmekte.
Ancak yine Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre yeni bir sınav icat edilmeyecek. Yani öğrenciler yeni bir müfredata hazırlanmak zorunda kalmayacak. Diploma notu belirlenirken öğrencinin sportif, kültürel ve sanatsal faaliyetlere katılımı da göz önünde bulundurulacak ve bu üniversiteye girişlerde etkili bir not olacak. Söz konusu uygulamanın sınav odaklı eğitim sisteminden uzaklaşmak için hayata geçirildiği söyleniyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan YGS 2016 Para Yatırma İşlemi Nasıl Yapılır başlıklı yazı da 2014 2015 ygs, 2014 ygs ve 2015 ygs açık uçlu hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.