2016 Yılında Ehliyet Nasıl Alınır?

2016 Yılında Ehliyet Nasıl Alınır?

Sponsorlu Bağlantılar

Artık stajerlik yavaş yavaş yaklaşıyor, lakin yazıya geçiş yapmadan önce 2015 Aralık tarihinde sınav olan ve sınavlardan başarılı bir şekilde geçen arkadaşlar Kurstan almış olduğu evrakları bir an önce emniyete götürerek ehliyetini alsınlar. Yıl başından sonra bırakmayı düşünen arkadaşlar ehliyetini 2016 yılında aldığından dolayı stajerlik vurmuş olacaktır bunun için bir an önce elinizi acele tutun. 2016 Yılında ehliyet nasıl alınır yazımızda sizlere yeni dönemde meydana gelecek değişikliklerden bahsedeceğiz. Bilindiği gibi 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren artık ehliyetler eskisi gibi alınmayacak. Karayolları Trafik Yönetmeliğinde meydana getirilen değişiklikler ile ehliyet alma koşulları değişiyor. Bununla birlikte ehliyet almak zorlaşacak.Yönetmelikte yapılan değişiklikler ile artık ömür boyu ehliyet sahibi olma dönemi de tamamen bitmiş oluyor. Resmi Gazetede yayınlanan yönetmeliğe göre sahip olunan ehliyetler sınıfa göre 5 ile 10 yıl ararlığında yenilenecek. Yenileme ücreti 15TL olarak belirlendi. Ehliyet yenilemek içinse sağlık raporu gibi belgeler istenecek. Mevcutta 9 olan ehliyet sınıfı ile 18 adede çıkarılarak Avrupa standartlarına uygun hale getirilecek. Sürücü belgesi almak için sağlık artık çok önemli.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Sağlığı araç kullanmasına engel olan kişilerin sürücü belgeleri alınacak. Daha sonra araç kullanmaya uygun sağlık raporu aldıklarında ise sürücü belgeleri tekrardan verilecek. Bu sayede sağlık nedenlerinden dolayı kaza yapma riskinin düşürülmesi planlanıyor. Yeni dönemde stajda başlamaktadır. 2016 yılında ehliyet nasıl alınır konumuzda staja da değinmek gerekli. Sürücü kurtlarına yeni başvuruda bulunanlar 2 yıl staj yapmak zorundalar. Yazılı sınav ve direksiyon sınavında başarılı olan adaylar 2 yıl stajyer olarak araç kullanabilecekler. 2 yıl içerisinde ceza puanları ise 75 olarak sınırlı tutulacak. Eğer stajyer 2 yıl içerisinde 75 ceza puanını doldurursa tekrardan ehliyet alabilmek için sürücü kurtlarına başvurmak zorunda kalacak. Ayrıca ikinci defa başvuruda psikoteknik testinden de geçmesi zorunlu olacak. Yönetmeliğe giren bu kurallar ile 2016 yılında yeni ehliyet alma dönemi başlıyor. Yapılan değişiklikler ile kara yollarında oluşan trafik kazalarını minimize etme amacını taşıyor. Bu kurallar ile araç kullananların daha fazla kontrol altına alınması hedefleniyor.

2016 Yılından Sonra Stajyerlik Geçerli Mi?

Evet 2016 yılından sonra ehliyeti alan kişiler stajer olarak kabul edilecektir. Lakin sistem değişti, artık vesikalık fotoğraf değil geometrik fotoğraf gerekmektedir. Bunun haricinde 20TL hizmet bedeli, 108.5 TL Değerli Kağıt bedelleri gerekmektedir. Ayrıca B sınıfı için 402.90TL trafik harcı ödenmesi gerekmektedir. İlk defa ehliyet alan, sınıf yükseltmek için ya da yeni tip ehliyetini tekrardan yeni tip ehliyet olarak değiştirmek için bu evraklar gerekmektedir. Bunun haricinde farklı ücretlerde alınmaktadır detaylı bilgiler için emniyete gitmenizi tavsiye ederim.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Yeni Çipli Ehliyetler Hakkında Detaylı Bilgiler başlıklı yazı da yeni çıkan çipli ehliyetler, yeni çipli ehliyet başvuru ve yeni çipli ehliyet başvuru formu hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. 15 yaşındayım ileride ehliyet alabilmek icin lise diploması şart mı ?

  • Kozbon

   15 yaşındasınız ve ehliyet istiyorsunuz, güzel kafaymış. Lise diplomasının şart olup olmadığını bilmiyorum lakin ilk okul mezunu olmanız ve verilecek dersleri anlayabilecek düzeyde olmanız gerekmektedir ve ayrıca 18 yaşınızı doldurmadığınız sürece ehliyet kursuna kayıt olmanız mümkün değil.

 2. En kisa surede almamm lazim fakat bilmiyorum ne zaman olur en kisa surede. 2018 de 18 olacagim maalesef daha var

  • Kozbon

   Merhaba Nur, Ehliyet için acele etmeyin. 2018 yılında 18 yaşınızda olacaksanız 18 yaşınıza girdikten sonra bir kursa giderek başvuruda bulunun ve kursunuz sizi zaten yönlendirecek sınav takvimi hakkında bilgi verecektir. Lakin en kaliteli bir kursa gitmenizi tavsiye ederim.

 3. Ehliyet almak için başvurdum ve bununla beraber sağlık raporu da çıkarttım. Ehliyet almaya hak kazandım. Ehliyetimi alabilmem için ekran sağlık raporu gerekiyormu. Beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.iyi geceler.

  • Kozbon

   Merhabalar efendim, sağlık raporu kursa kayıt olurken alınmaktadır ve daha sonradan ihtiyacınıza yaramamaktadır. Kursunuzdan başarılı sürücü belgesi aldıktan sonra emniyetten gereken başvuruları yapabilirsiniz.

 4. Surucu belgeleri nerden verilir

  • Kozbon

   Merhabalar efendim, sürücü belgenizi kayıt olmuş kursunuz tarafından başarılı sonuç elde ettiğiniz zaman alabilirsiniz.

 5. Ben ehliyet almak istiyorum nasil alirim kaç para öderim

  • Kozbon

   Merhabalar efendim, ehliyet için fiyat farkı olduğunu biliyorum. 2016 yılında gelen düzenlemeler sonucunda 1,850TL+ üzerinde bir ücret talep ettiklerini biliyorum bu konu hakkında detaylı bilgileri Sürücü Kursunuz ile iletişime geçerek bilgilenebilirsiniz.

 6. Merhaba ne kadar sürede ehliyet alıyoruz

  • Kozbon

   Merhaba Ezgi, bu durum kayıt olmuş olduğunuz kursa bağlıdır. Ve dönem dönem yapılan sınavlara göre değişiklik göstermektedir.

 7. Merhaba ben ekimde 18 yaşına giricem a2 ve araba ehliyeti için basvurucam lise diploması gerekiyor mu ben orta okul mezunuyum

  • Kozbon

   Merhaba Emre, orta okul diploması yeterli diye biliyorum. Lakin siz, yine de sürücü kursuna bir sorarsanız kesin cevaplara ulaşırsınız.

 8. Merhaba benim e sınıfı ehliyetim var ama A sınıfı ehliyet almak istiyorum yazılı sınava giriyormuyum yoksa direk direksiyon sınavına mı giriyorum teşekkürler

  • Kozbon

   Merhabalar İlhan maalesef bu konu hakkında tam bilgim yok lakin büyük bir ihtimal ile ehliyet test sınavına girip ardından tekrardan direksiyon sınavına girersiniz. Büyük ihtimal böyle olur efendim.

 9. Merhaba ben sene olarak 18 im ama tam olarak ekim de giricem ehliyet için şuan uygunmuyum?

 10. mereba kozbon benim 2017 ehliyet için yşim doluyor peki orta okul belgesiyle ala bilecekmiyiz

  • Kozbon

   Merhaba üstadım, bu durum hakkında pek bilgim yok lise şart zorunluluğu var diye biliyorum siz bir kursa giderek daha detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz.

 11. Merhaba kozbon ben lise terkin 21 yaşındayım açıktan okumuyorm ehliyet alabilirmiyim 25 ekimde ehliyet basvursam hangi ayda ehliyet alabilirim Bide araba sürmeyi iyi biliyorum bunun için ehliyeti erken cikarabilirmiyim

  • Kozbon

   Merhabalar efendim, araba kullanmanız ve ya arabayı ne kadar iyi kullanmanız herhangi bir anlam ifade etmeyecektir bunun için bir sürücü kursuna giderek başvuru kaydı oluşturmanız yeterli olacaktır. Sadece bir kursa gitmeyin, çevrenizde bulunan farklı kurslara giderek sizi en erken zamanda sınava girmenize izin veren kurs arayıp o kurslara başlamanız durumunda daha kısa sürede derslerinizi tamamladıktan sonra MEB tarafından yapılan sınavlara katılabilir ve bu sınavlar sonucunda ehliyetinizi alabilirsiniz efendim, şimdiden hayırlı olsun diliyorum Allah kaza ve bela vermesin.

 12. Merhaba Kozbon, benim sana ufak bir sorum olucaktı hocam. Ben lise terkim. Açıktan okurken ehliyet alabilir miyim? Yaş 17.

  • Kozbon

   Merhaba Kerim, 18 yaşınızda olmanız gerekmektedir. Okurken de ehliyet alabilirsiniz lakin şuan yaşınız tutmuyor.

 13. Merhaba 12 sene önce ehliyeti kazandım ama alamadım şimdi nasıl olacak alabilirmyim yardımcı olabilirmsnz yoksa tekrarmi yazılacam

  • Kozbon

   Merhaba efendim maalesef tekrar baştan başlamak zorundasın 2016 şartlarına göre yeni de sahip olabilirsiniz. Şimdiden hayırlı olsun kendinize iyi bakın…

 14. Selamünaleyküm ben 19 yaşma bastm ve araba sürmeyi çok istiyorum lakin ne arabalar hakknda ne de ehliyet alabilme hakknda tam bilgim yok yorumları okudum fakat tatmin olamadım şimdi ben gidip bi sürücü kursuyla anlaşrsam dersaneler gibi dersmi verilecek ve bu derslerden sorular sorulup snava mı tabi tutulacaz hadi snavı geçtik sonra nolcak? Ya belki size zahmet biraz net ve daha açık anlatr mısnz neler yapmam gerektiğni ve ben şu b a dedikleri ehliyet ne onuda anlamadm?

  • Kozbon

   Merhaba efendim geç cevabım için Lütfen kusura bakmayın yeni farkettim öncelik olarak ehliyet alabilmek için bir kursa başvuru yapmanız şart kursa gittiğiniz zaman sizlere ilk olarak, trafik bilgisi, ilk yardım bilgisi, direksiyon bilgisi, motor bilgisi gibisinden bilgiler verilecektir. Dershane kadar uzun sürmese de ilk yardım, motor, trafik dersleri, ortalama olarak maksimum iki haftada biter. Bunun haricinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen ilk sınavı geçtikten sonra direksiyon derslerini almaya başlıyorsunuz. Daha sonrasında direksiyon dersleriniz tamamladıktan sonra direksiyon sınavına giriyorsunuz ardından ehliyet için emniyete giderek başvuru yapıyorsunuz bu kadar. a ve b olayı ise kullanmış olduğunuz aracın tipine göre değişmektedir mesela siz eğitimde binek araç kullandığınız için ehliyetiniz b b1 d1 f ve m sınıflarının kullanabilirsiniz yani bunlar scooter minibüs binek araç büyük minibüs traktör gibi araçları kullanma etkinliğinizin olduğunu göstermektedir. Umarım sınavlarda başarılı olursunuz, şimdiden başarılar dilerim…

 15. Selamun aleykum ben ehliyet almak cok istiyorum ama tam olarak ne yapacagimi bilmiyorum ilk isim ne olacak ilk adimi atsam devaminin gelecegini dusunuyorum

  • Kozbon

   Merhaba Amine ilk iş sürücü kursuna gidip kayıt olmak yeterli olacaktır. Daha sonrasında sürücü kursu sizleri yönlendirmektedir ne yapacağınız konusunda yardımcı olacaklardır.

 16. merhaba ben ehliyet almak istiyorum şuan yaşım 17 2017 8 ayın 5 de 18 giricem bunu için lise mezunu olmam şart mıdır

  • Kozbon

   Merhaba Emirhan, lise şartı yok diye biliyorum bunu öğrenmek için bir kursa sormanız gerekmektedir.

 17. Merhabalar ben şuan ehliyet almak istiyorum temmuzda kursa yazılsam ehliyet almam ne kadar sürer ve stajyerlik derken ne demek anlamadım açıklarsanız sevinirim

  • Kozbon

   Merhaba Melike, ehliyeti ne kadar sürede alacağınız konusunda sürücü kursunuz size detaylı bilgi verecektir bu konu hakkında bir görüş bildirmem yanlış olacaktır. Stajyer ehliyet, 2 yıl boyunca geçerli olan ceza puanlarının altında durmanız gereken bir kuraldır. Devlet size diyor ki, Melike senin ceza puanın altmışı geçerse ehliyetine el koyarım tekrardan girmek zorunda kalırsın. 2 Yıl boyunca aracını düzgün kullan kurallara uy diyor. Bunun haricinde abartılacak çok fark yok

 18. 18 haziran 2016 da direksiyon sınavını geçtim şimdi ehliyeti elime alabilmek için ne kadar daha ücretler ödemem gerekiyor ?

 19. Ehliyet almak için lise mezunu olmak şart diye bir söylenti geldi kulağıma doğrumudur lise mezunu olmadan hiç bir şekilde ehliyet alamıyomuyuz ?
  22 haziran 2016

  • Kozbon

   Merhaba efendim, evet böyle bir durum söz konusuydu lakin 2016 yılında uygulanmadı diye biliyorum. Tam bilgi almak için de bir sürücü kursuna sormanız daha sağlıklı olacaktır teşekkür ederim.

 20. merhabalar
  ben B sınıf ehliyet sahibiyim.
  Yeni ehliyete geçtim ve orada römork çekici belgemin eksik olduğunu gördüm.
  750 KG üzeri römork kullanmak için BE sınıfı ehliyeti almam gerekirmiş.
  Bunun için nasıl bir yol izlemem lazım
  Bu konuda bana yol gösteririseniz sevinirim

  • Kozbon

   Merhaba Hakan, römork eğitimini de alıp sertifika almanız gerekmektedir. Bunun için bir kurstan destek alabilirsiniz.

 21. 12 Eylul de 18 dolduracagim hangi tarihteki sinava girebilirim?

  • Kozbon

   Merhaba Eyüp, bunu çevrenizde yer alan kurslar daha iyi bilir. Öğrencisi az olan bir kurs bularak sizin daha öne alınmasını sağlayabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederim.

 22. mrhb. ben tüm sınavları geçtim ehliyetimi alacamda kursla görüştüm belli yerlere belli miktarda ücretler yatırmam gerekiyormuş ..herşeyi anladımda bu cemiyet parası nedir yaa kurs onlara 50 lira verirsem kendilerinin yatıracağını söyledi normaldeki fiyatıda 50 tl mi ?**…Ne yalan söyleyeym bu kurslar bizleri sömürüyo gibime geldi

  • Kozbon

   Merhaba efendim, sanırım kursunuz sizden birazcık daha pay koparmak istiyor. İlk defa duydum cemiyet parasını belkide bu sene gelmiştir dedim kendi kendime lakin emin olmak için dün ehliyet alan arkadaşımı arayıp sordum. Sadece 3 yere para yatırdığı söyledi aralarında cemiyet diye para yok dedi. Bankaya gittiğini ve ehliyet için gereken yerler için para yatırmak istediğini söylemiş Vakıf bankası da ona 3 tane hesap numarası vermiş. Ortalama 400 TL 100 TL 20 TL şeklinde ödeme yapmış. (Ortalama diğer masraflar da 535 TL kadar.)

 23. Ben elilyet alcam b nasıl alcam acaba

  • Kozbon

   Merhaba efendim, 2016 yılında ehliyet alabilmek için minimum ortalama olarak 1.900TL kadar bütçe ayırmanız gerekmektedir. Bunun haricinde bir kurstan yardım alarak kısa sürede ehliyetinize sahip olabilirsiniz.

 24. 18 yaşıma eylülde girecem girdiğim gibi ehliyet alabilirmiyim

 25. a1 ve b sınıfı ehlıyet ıcın bankaya 20 tl mı yoksa 40 tl mı yatacak

  • Kozbon

   Merhaba Ömer, bildiğim kadarıyla her sınıf için ayrı ayrı ücret ödenmesi gerekmektedir. Zaten emniyete gittiğinizde sizlere nereye ne kadar para yatıracağınızı yazan bir kağıt vereceklerdir o kağıtta yazan yerlere gereken ödemeleri yaptıktan sonra sorunsuzca ehliyetinize kavuşabilirsiniz.