Ahmet Hamdi Tampınar Kimdir & Edebi Kişiliği

ahmet-hamdi-tampinar-kimdir-edebi-kisiligi

23 Haziran 1901 ‘de İstanbul’da doğan sanatçı Baytar Mektebini bırakarak girdiği İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesinden 1923’te mezun olmuştun Yurdun çeşitli yerlerinde öğretmenlik yapmış ve Gazi Eğitim Enstitüsünde edebiyat dersleri vermiştir. 1939’da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde yeni kurulan Türk Edebiyatı Kürsüsü profesörlüğüne getirilmiştir. Maraş Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne de giren Tanpınar, milletvekilliğinden sonra Milli Eğitim Müfettişliği yapmıştır. 1949’da da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne tekrar dönen sanatçı bu görevdeyken 24 Ocak 1962’de enfarktüs krizi yüzünden İstanbul’da yaşamını yitirmiştir. Mezarı Yahya Kemal’in mezarının yanındadır.

Sponsorlu Bağlantılar

EDEBİ KİŞİLİĞİ

 • Şiir, roman, öykü, deneme, inceleme gibi türlerde eserler vermiş ve edebiyat profesörlüğüne kadar yükselmiş sanatçımızdır.
 • Şiirlerinde hece ölçüsünü kullanmış, serbest şiirin moda olduğu bir dönemde heceye soluk aldırmıştır.Kendisi de sonraları serbest ölçü ile örnekler vermiştir.
 • Eserlerinde zaman temasını çok fazla önemseyen sanatçıda geçmiş, yaşanan an ve gelecek bir bütündür. “Bursa’da Zaman” şiirinde “Ne içindeyim zamanın ne de büsbütün dışında” diyen Tanpınar, zaman mefhumunun ne denli karmaşık ve çok katlı olarak algıladığını gözler önüne sermiştir. Bu zaman kavramı etkilendiği Bergson felsefesinden kaynaklanmaktadır.
 • Eserlerinde bilinçaltı ve psikolojik anlar da son derece önemlidir. Romanlarında sadece bireysel değil toplumsal bilinçaltını da yakalamaya çalışmış, dış dünyadan daha çok bu bilinçaltıyla ilgilenmiştin Tanpınar dış âlemi iç dünyasına aksettirerek kendi dünyasında değiştirip okuyucusuna aktarmıştır.
 • Şiirlerinde derin bir müzikalite kuran sanatçı; Ahmet Hacim, Yahya Kemal ve Fransız sembolistlerin etkisinde kalmış; zaman, rüya, bilinçaltı gibi temaları işlemesiyle sembolist özellikler göstermiştir.
 • Sanatçı kimliği yanında profesör unvanı ile yazdığı araştırma yazıları ve inceleme kitapları ile de günümüzde hâlâ çok sayıda araştırmacının yararlandığı bir isim olmuştur. Doğu-Batı sorunu, yurt sevgisi, zaman, rüya, geçmişe özlem, İstanbul ve bilinçaltı Tanpınar’ın eserlerinin başlıca konularıdır.
 • Mecazlarla, soyut sözcüklerle dolu kendine özgü zengin bir cümle yapısı kurmuş, “Şiirlerimde sustuğum şeyleri roman ve hikâyelerimde anlatırım.” diyerek nesir dili ile şiir dili arasında büyük bir ayrım yapmamış, şiirde söylenemeyecek şeyleri romanlarında dile getirmiştir.
 • Hikâye ve romanlarında şiirsel bir niteliğin olması bu durumdan kaynaklanmaktadır.
 • Bir şairin hayatı etrafında şekillenen Huzur en önemli romanıdır. Saatleri Ayarlama Enstitüsü adlı romanı ise toplumumuzdaki yanlış tutumları ironik bir bakış açısı ile ele aldığı tanınmış romanıdır. Ayrıca Beş şehir adlı deneme kitabında Ankara, Erzurum, Bursa, Konya ve İstanbul’u anlatmıştır.

ESERLERİ:

ŞİİR: Bütün Şiirleri
ROMAN : Mahmur Beste, Huzur, Sahnenin Dışındakiler, Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Aydaki Kadın

ÖYKÜ: I.Abdullah Efendi’nin Rüyaları, Yaz Yağmuru

DENEME : Beş şehir, Yaşadığım Gibi
İNCELEME : Edebiyat Üzerine Makaleler, 19. Asır Türk Edebiyatı Tarihi, Tevfik Fikret, Namık Kemal, Yahya Kemal

MEKTUP:  Tanpınar’ın Mektupları, Hasan Ali Yücel’e Mektuplar

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Öz Şiir (Saf Şiir) Anlayışı başlıklı yazı da oz saf siir, oz saf siir anlayisi ve oz saf siir nedir hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. Paylaşım için teşekkürler, Yeterince detaya yer verilmiş…

 2. Ahmet Hamdi Tanpınarin sanat anlayışı

 3. ahmet hamdi tanpınar hangi topluluktandır.?