Ahmet Haşim Kimdir?

Ahmet Haşim Kimdir?

1884’de Bağdat’ta doğan Ahmet Haşim çocukluğunu Bağdat’ta yaşamıştır. Çocukluğu hasta olan annesi ile eşinin hastalığından üzüntü duyan bir babanın yanında geçmiştir. 12 yaşındayken hayattaki her şeyi olan annesinin ölümü üzerine iyice içine kapanık bir çocuk olmuştur. Annesinin ölümünden sonra babası ile birlikte İstanbul’a gelmiş ve Galatasaray Lisesi’nde yatılı olarak okumaya başlamıştır. Mezuniyetinden sonra çeşitli dergi ve gazetelerde yazılar yayımlayan şair, doktorlar tarafından konulan böbrek hastalığı ve kalp iltihabı teşhisiyle yurtdışına gönderilmiş, ancak iyileşemeden dönüştür.Türkiye’ye döndüğünde yapılacak bir olmadığı için doktorlar tarafından evine gönderilmiş ve 1933’te İstanbul’da yaşamını yitirmiştir.

EDEBİ KİŞİLİĞİ

Sponsorlu Bağlantılar

 • Fecr-i Ati Edebiyatı’nın bir numaralı şairidir. Şairlik gücü ve şiire bakış açısı ile sadece kendi döneminde değil bütün edebiyat dönemlerinde konuşulmuştur.
 • Fecr-i Ati’den başka hiçbir topluluğa katılmamış, topluluk dağılınca ölümüne kadar bağımsız olarak eserler vermiştir.
 • “Sanat için sanat” anlayışındaki şairin şiirlerinin konusu aşk, çocukluk anıları ve tabiattır. Hiçbir şiirinde toplumsal konulara yer vermemiştir. Çocukluğunu hasta bir anne ile bir babanın serliği arasında geçirmesi, Dicle kıyısında birlikte dolaştığı çok sevdiği annesini kaybetmesi, kendisinin çirkin olduğuna inanması, İstanbul’da “Arap Haşim” diye anılması onu iyice içine kapanık bir şair yapmış; bu durum sanatına yansımış ve sadece bireysel şiirler yazmıştır.
 • Bütün şiirlerini aruzla yazmış, musiki bakımından yetersiz bulduğu heceyi hiçbir şiirinde tercih etmemiştir.
 • Şiirde musikiyi ön plana almış, anlam açıklığını ikinci plana atmıştır. Ona göre şiir ”duyulmak” içindir. Şiirin dili için “musiki ile söz arasında ve sözden ziyade musikiye yakın” tabirini kullanmış ve bu tabir edebiyatımızın en tanınmış cümlelerinden olmuştur. Ona göre şiirde musiki anlamdan önce gelir.
 • Sembolist ve empresyonist bir şairdir. Anlam açıklığını ikinci plana atması, musikiyi anlamdan önemli görmesi, şiirin kaynağını şuuraltında aramasıyla sembolizm özellikleri göstermiştir. Ancak şiirlerinde sembolizmin en önemli noktası olan sembollere fazla yer vermemiştir.
 • Şiirlerinin dili iki safhada incelenmektedir. 1901 ile 1915 yılları arasındaki şiirlerinin dili Servet-i Fünun’un bir devamı niteliğinde ağırdır. Bu süreçten sonraki ikinci döneminde ise daha sade şiirler kaleme almıştır.
 • Akşam, hüzün, zulmet, kızıl, sarı, ay, hasta, gam, sonsuzluk, sema, sessizlik onun şiirlerinin anahtar sözcükleridir. Genellikle sarı ve kızıl renkleri tercih eden şair, tabiat manzaralarını hayalleriyle süslemekte büyük başarı göstermiştir. Haşim, renklerin aracılığıyla ve dolaylı olarak kendi durumunu yansıtmaktadır: Sarı renkle çölü, çocukluğunu, annesinin hastalığını; mavi renkle kendi umutlarını; siyah renkle umutsuzluğunu; kırmızı ile de içindeki trajediyi simgelemiştir.
 • Şiir hakkında düşüncelerini “Piyale” adlı eserinin önsözüne aldığı “Şiir Hakkında Bazı Mülahazalar” adlı yazısında anlatmıştır.
 • Şiirlerinde serbest müstezat nazım şeklini kullanmış ve bu şekil daha da sadeleştirerek Fransız sembolistlere iyice yaklaştırmıştır.
 • Fıkra, gezi, deneme türünde nesirler de kaleme alan şairin nesirlerinin dili sade ve anlaşılırdır. O, nesir ile şiiri kesin çizgilerle birbirinden ayırmıştır.

ESERLERİ

Şiirler; Göl Saatleri, Piyale

Gezi; Frankfurt Seyahatnamesi

Fıkra ve Sohbet; Bize Göre, Gurabahane-i  Laklakan

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Fecr-i Ati Edebiyatının Genel Özellikleri başlıklı yazı da fecr i ati edebiyatı beyannamesi, fecr-i ati dönemi şiir anlayışı ve fecr-i ati edebiyatı akımları hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. Çizgisini bozmaması ne kadar değerli bi sanatçı olduğunu gösteriyor..

 2. ahmet haşim kaliteli bir adam olduğunu sizlerin sayesinde öğrenmiş olduk

 3. Sayenizde Ahmet Haşimin edebi eserlerini gördük teşekkürler

 4. Sanırım karlıkların şairi olarak biliniyordu?

 5. bize göre pdf etiket koyup bununla ilgili bir içerik vermemek.

  büyük ayıp

  • Kozbon

   Merhaba efendim, öncelikle bu hatamız için çok çok özür dileriz. Sitemizin ilk zamanlarında bu tür paylaşımlar yapılmış, pdf ile etiket ve ya diğer etiketler sistem tarafından kendi belirlendiği için bizler koymadık. Sistem otomatik olarak etiketliyordu, bunun için ne şuan silebiliyoruz ne de müdahale edebiliyoruz. Ama ilerleyen zamanlarda konu ile alakalı olan PDF dosyalarını bulup burada paylaşacağız. Kendinize iyi bakın, uyarınız için de çok teşekkür ederiz iyi okumalar..