Ahmet Hikmet Müftüoğlu Kimdir?

ahmet-hikmet-muftuoglu-kimdir

1870 yılında İstanbul’da doğmuştur Dedesinin müftü olm sebebivle “Müftüoğlu” adını almıştır. Ahmed Hikmet sık sık  hastalanması sebebiyle okula düzeni!” devam edememesine rağmen, ilk ve orta öğreniminden sonra
Galatasaray Sultanisi’ne girmiştir Edebiyat öğretmeni olarak çalışmış, çeşitli konsolosluklarda memurluk ve müdür görevlerinde bulunmuş, Hariciye Müsteşarı olmuştur. 19 Mayıs 1927 tarihinde karaciğer kanserinden ölmüştür.

EDEBİ KİŞİLİĞİ

Sponsorlu Bağlantılar

Özellikle hikâyeleriyle tanınmış, Türkçülük fikirleriyle ön plana çıkmış önemli bir sanatçıdır.
Servet-i Fünun topluluğu içinde, Servet-i Fünun dergisine ilk yazıyı yazan Ahmet Hikmet Müftüoğlup topluluğun dağılmasıyla 1908’e kadar suskun kalmış; 1908’den sonra Türkçülük fikirlerine paralel olarak Milli Edebiyat anlayışına uygun eserler vermiştir.Milliyetçilik hareketinin sadece edebi yönü değil, sosyal ve siyasî yönüyle de uğraşmıştır.  Yazdığı ilk eserlerde bulunduğu topluluğa uygun olarak süslü bir dil kullanmış, sonraları ise sade bir dile yönelmiştir. Hatta Servet-i Fünun sanatçıları içinde sade dile ilk bilinçli yönelişi kendisi  gerçekleştirmiştir.

Haristen ve Gülistan hikâyesinde içinde kadın bulunmayan bir adayla, sadece kadınların yaşadığı bir adayı konu olarak almış ve saadeti bu iki ülkenin birleşmesinde görmüştür. eser diken ve gül bahçesi anlamına gelmektedir. Diğer önemli eseri Çağlayanlar ise 16 hikâyeden oluşan bir kitaptır. Bu eserlerde Doğu’nun masal özellikleri ile Batı’nın tekniği kaynaştırılmıştır.
Yazarın tek romanı Gönüt Hanım’da aşk olaylarıyla süslenmiş bir Türkçülük ideali anlatılmıştır
ESERLERİ
HİKÂYE :  Haristan ve Gülistan, Çağlayanlar,

ROMAN :  Gönül Hanım

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Ahmet Haşim Kimdir? başlıklı yazı da ahmet haşim ağaç, ahmet haşim ağaç şiiri ve ahmet haşim ağır ağır çıkacaksın bu merdivenlerden hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.