Ahmet Muhip Dıranas Kimdir?

ahmet-muhip-diranas-kimdir

1908’te Sinop’ta doğan sanatçı ilkokulu Sinop’ta okumuştur.
Ankara’ya gelerek, öğretmenleri arasında Faruk Çamlıbel ile Ahmet Hamdi Tanpınar’ın da bulunduğu Erkek Lisesi’nden 1930’da mezun olmuştur. Hakimiyet-i Milliye gazetesinde de bir süre çalışmıştır. Hukuk Fakültesi’ne girmiş ama 2 yıl sonra eğitimini bırakarak İstanbul’a gitmiş olan Ahmet Muhip, İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü’nü bitirmiştir. Çeşitli memurluklarda çalışan ve müdürlük görevlerinde bulunan Ahmet Muhip, 1942’ye kadar Halkevleri Kültür ve Sanat Yayınları’nın yönetmenliğini üstlenmiştir. Çocuk Esirgeme Kurumu yayın müdürü de olan sanatçı birçok dergi ve gazete de yazılan şiirler yayımlamıştır. 1966 ve 192 yılları arasında Anadolu Ajansı, Türkiye İş Bankası yönetim Kurulu üyeliği, Devlet Tiyatrosu Edebi Kurul Başkanlığı Gibi üst düzey bürokratik görevlerde bulunmuştur. Bir süre milletvekilliği de yapmış olan sanatçı 21 Haziran 1980’de Ankara’da yaşamını yitirmiştir. Mezarı Sinop’tadır.

Sponsorlu Bağlantılar

EDEBİ KİŞİLİĞİ

  • Az şiir yazmasına rağmen, seçkin şiirleriyle dikkati çeken sanatçı Fransız sembolist şiirini halk şiiriyle kaynaştırmaya çalışmıştır. En çok etkilendiği şair Baudlaire’dir.
  • “On iki ve on üç” gibi az kullanılan hece kalıplarını Tercih eden, hece ölçüsündeki durakları atan sanatçı, biçimi son derece önemsemiş, sağlam dil yapısıyla, sese ve ahenge önem verdiği şiirler yazmıştır.
  • Hece vezni, kafiye, nazım şekli gibi şiirin biçimsel yapısı şairin şiirdeki vazgeçilmez unsurlarıdır.
  • Ahmet Muhip şiirlerinde Anadolu ağızlarına ilk defa yer veren ve konuşma diliyle yazan şairlerdendir.
  • Şiirlerinde insanın iç dünyası, tarih, metafizik, doğa, güzellik aşkı yaşama sevinci, umut ve umutsuzluk gibi konuları işlemiş ve bu konuları mecazlı, sembollü, destansı bir anlatımla okuyucusuna sunmuştur.
  • Şiir dışında tiyatro türünde de eserler veren sanatçının Olvido, Kar, Serenad, Fahriye Abla ebiyatımızın
    unutulmaz şiirleri arasındadır.

Eserleri

ŞİİR: Kırık Saz, Şiirler
OYUN: Gölgeler, Çıkmaz, O Böyle İstemezdi,Oyunlar

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Ahmet Hamdi Tampınar Kimdir & Edebi Kişiliği başlıklı yazı da ahmet hamdi tanpınar 1939, ahmet hamdi tanpınar ağlama ve ahmet hamdi tanpınar aşk hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Edebiyat derslerimde gördüğüm ve eserlerini çok sevdiğim bir kişidir. 🙂