Aka Gündüz Kimdir?

aka-gunduz-kimdir

Hayatı

18S6 yılında Selanik’e bağlı Katerina ile Alasonya kasabaları arasındaki bir dağ köyünde doğan sanatçının asıl adı Enis Avni’dir. Aka Gündüz Edirne Askeri idadisi ve Kuleli Askeri İdadisinde okumuş; ancak hastalığı nedeniyle Harbiyenin ikinci sınıfından ayrılmıştır. Paris’e giderek bir müddet Güzel Sanatlar Okulu ve Hukuk Fakültesine devam ettiyse de hiç birini bitiremeden üç yıl sonra yurda dönmüştür. 1910 yılında Selanik’e sürgün edilen sanatçı, 31 Mart Vak’ası üzerine gönüllü yazıldığı Hareket Ordusuyla İstanbul’a gelmiş ve burada işgal kuvvetleri tarafından Malta’ya sürülmüştür. Ankara hükumetinin teşebbüsüyle yurda dönen sanatçı milletvekilliği de yapmıştır. Aka Gündüz 1958’de Ankara’da ölmüştür.

Sponsorlu Bağlantılar

Edebi Kişiliği

Yazdığı romanlarla dikkati çekmiş, romanları dışında hikâye, tiyatro gibi türlerde de eserler vermiş olan yazar gözlem gücüyle ve gerçekçi bir anlayışla yapıtları oluşturmuştur. Eserlerinde bir dönemin alt tabaka insanlarına, ahlak ve ahlaksızlık ikilemine soktuğu kişilere, yoksullara, zenginlere, acı çekenlere, düşmüş kadınlara, sosyetik yaşamlara, içki bağımlılarına çokça yer veren yazar Yeşil çam filmlerine de ilham vermiştir. Faziletli şahışlar da eserlerine konu eden Aka Gündüz, Türkiye toprakları ve yabancı ülkeler olmak üzere geniş bir coğrafyayı yapıtlarına mekân olarak seçmiştir.
Edebiyat yapmaktan çok topluma dersler vermeyi amaç edinmiş olmasından dolayı üslup açısından çok başarılı değildir. Çalakalem yazılmış hissi veren savruk bir anlatımı vardın Eserlerinin olay örgüsünü başarılı bir şekilde oluşturamamıştır.

Aka Gündüz Kimdir?Eserleri

Roman: Bir Şoföün Gizli Defteri, Kurbağacık, Dikmen Yıldızı, Odun Kokusu, Hicran, Tank-Tango, İki Süngü Arasında, Çapkın Kız, Aysel, Ben Öldürmedim, Onların Romanı, Kokain, Üvey Ana, Üç Kızın Hikayesi, Aşkın Temizi, Çapraz Delikanlı, Zekeriya Sofrası, Mezar Kazıcıdan, Giderayak, Yayla Kızı, Bebek, Eğer Aşk, Sansaros, Bir Kızın Masalı

Hikaye: Türk’ün Kitabı, Türk Kalbi, Hayattan Hikayeler, Bu Toprağın Kızları,

Şiir: Bozgun

Oyun: Muhterem Katil

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Nezihe Meriç Kimdir? başlıklı yazı da nezihe meriç bir deli ağaç, nezihe meriç bir şey ve nezihe meriç biyografi hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.