Anadolu Türk Dili, Edebiyatı ve Bilim Sanatı

Anadolu Türk Dili, Edebiyatı ve Bilim Sanatı

Türk dilinin Anadolu’da yaygınlaşmasında Anadolu beyliklerinin önemli rolü vardır. Karamanoğlu Mehmet Bey, 1277 ‘de yayınladığı fermanla Türkçeyi Karamanoğulları Beyliği’nin resmi dili ilan etmiştir. Türkiye Selçuklularında resmi dil ve edebiyat dili Farsça, bilim dili ise Arapça idi. Bu durum Türkçenin gelişimini olumsuz etkilemiştir.
Türkiye Selçukluları ve beylikler döneminde, divan edebiyatı, halk edebiyatı ve tasavvuf edebiyatına dair önemli eserler verilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Selçuklular ve beylikler de bilim adamlarına ve sanatçılara değer verilmiştir. Anadolu’da ilk medrese Danişmentliler tarafından kurulmuştur.
Türkiye Selçukluları döneminde ise II. Kılıçarslan zamanında medreseler açılmaya başlanmıştır. Bu medreselerde dini bilimler ve pozitif bilimler birlikte okutulmaktaydı. Anadolu’da ortaya konulan cami, saray, medrese, han, hamam, kervansaray, kale, türbe ve köprülerle sivil, askeri ve dini mimarinin örnekleri verilmiştir.

Süsleme sanatları, çinicilik, halıcılık gibi el sanatları da Anadolu Türk topluluklarının önemli uğraş alanları arasındadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Türk Dış Politikası Nedir? başlıklı yazı da türk dış politikası açıköğretim, türk dış politikası açıköğretim soruları ve türk dış politikası ahmet davutoğlu hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Geçmişteki insanların Türk dili ve Edebiyatını öğrenmek hem genel kültür açısından hem de bizi tarihe şevk ettiği için öğrenilmesi gerekli.