Anayasanın tanımı ve değiştirilemeyen maddeleri

anayasanin-tanimi-ve-degistirilemeyen-maddeleri

Anayasa bir devletin temel kanunudur. Bu temel eserde bir devletin temel görevleri ve bunların görev sınırları ve yetkileri tayin edilmiştir. Anayasa milleti temsil eden bir organ (Millet Meclisi) tarafından hazırlanır. Anayasa bir devletin en üstün yasalarıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Diğer kanunların ve yönetmeliklerin buna aykırı olmaması ve yeni yasa hazırlanırken anayasanın esaslarının dikkate alınması zorunludur.

Anayasaya diğer kanunlar ve yönetmelikler gibi kolay değiştirilemediği için, ancak kamuoyunun büyük mutabakatı ve devrin şartlarına göre bazı maddeleri yeniden düzenlenebilir.

 Anayasanın Değiştirilmeyen Maddeleri

  • Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir (Değiştirilmesi teklif dahi edilemez).
    Türkiye Cumhuriyeti, toplumu huzur, ulusal da yanışma ve adalet anlayışı içinde insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir.
  • Türkiye Cumhuriyeti ülkesi ve milleti ile bölünmez bir bütündür. Bayrağının şekli kanunda belirtilen ay yıldızlı al bayraktır.
  • Milli Marşı istiklal Marşıdır.
  • Başkenti Ankara’dır.
  • Resmi dili Türkçedir.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Anayasa Mahkemesinin Görevi Nedir? başlıklı yazı da anayasa mahkemesi başkanı görevleri, anayasa mahkemesi başkanın görevleri ve anayasa mahkemesi başkanının görev süresi kaç yıl hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Türkiye Cumhuriyetimizin anayasasının aslında hiç bir kanununun değiştirilmemesi daha iyidir, benim düşünceme göre..

  2. Bu maddelerin değiştirilmeme sebebi devletin resmi bütünlüğünü ve devletin yönetim şekli ile ilgili olmasıyla alakalı sanırım. Durum zaten böyle olmalıydı.

  3. Arıyordum iyi oldu bu.Tam aradığımı buldum.