Asaf Halet Çelebi Kimdir & Edebi Kişiliği

asaf-halet-celebi-kimdir-edebi-kisiligi

29 Aralık 1907’de İstanbul’da doğan sanatçı, Galatasaray Lisesi’nde 8 yıl eğitim görmüş/ kısa bir süre Sanayi-i Nefise Mektebi’nde okumuş ve Adliye Meslek Mektebi’nden mezun olmuştur. Üsküdar Adliyesi Ceza Mahkemesi bit katipliği yapan Asaf halet Çelebi; Osmanlı Bankası, Devlet Deniz Yolları İşletmesi’nde çalışmıştır, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü kitaplığında görevliyken 1958 yılında yaşamını yitirmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

EDEBİ KİŞİLİĞİ

  • Asaf Halet çelebi Batı’yı taklit etmeyen kendi kültürümüz ile Doğu kaynaklarından beslenen şiir anlayışının öncülerindendir.
  • “Dünyada ne kadar şiir varsa o kadar şekil vardır.” düşüncesini savunan Asaf Halet Çelebi, vezin ve kafiyeye kesin bir şekilde bağlanmamak gerektiğini belirtmiş ve hece sayılarından yararlanarak “içi musiki dolu şiirler yazdığını söylemiştir.
  • Onda şiirin şekil özelliği manasından önemli olduğu için, manası anlaşılmayan “Om mani padme halakassemavat-i vel-ard” gibi formüller kullanmıştır.
  • Şiirlerinde sesler büyük önem arz eder. Zamanı ve mekanı farksız görerek birbirine karıştırdığı zengin bir şiir dünyası vardır.
  • Açık anlamı gereksiz bulan sanatçı, somut malzemeyle yapılmış soyut şiiri gerçek şiir olarak görmektedir.
  • Şiirlerinde mistik bir hava bulunan sanatçı; tasavvufa, Asya inançlarınay Budizm’e ait kavramlara çokça yer vermiştir. Şiirlerinde okuyanları masal havasına sürükleyecek bir yapı vardır.

ESERLERİ:

ŞİİR: Lâmelif, Om Mani Padme Hum,

ARAŞTIRMA:  Mevlâna, Molla Câmi, Eşrefoğlu Divanı, Naima, Ömer Hayyam, Divan Şiirinde İstanbul

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Kısaca: Peyami Safa Kimdir? & Edebi Kişiliği başlıklı yazı da peyami safa 100 temel eser, peyami safa 1960 darbesi ve peyami safa 1980 hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. offf çok uzunmuş ama işimi gördü teşekkür ederim