Balzac Kimdir ve Eserleri

Balzac Kimdir ve Eserleri

Sponsorlu Bağlantılar

Roman türünde realizmin kurcularından kabul edilen ünlü Fransız sanatçısıdır. Eserlerinde toplumun her kesiminden insanı anlatmıştır. Yapıtlarına büyük bir gözlem gücünü yansıtan Balzac’ın anlattıkları arasında yaşamından kesitler de vardır. Ona göre bütün insanlık “ihtirasların komedisi”dir. Çünkü onun yapıtlarındaki en önemli tez insanların ihtiraslarının esiri olduğu ve kendilerini yönettiğidir.
Balzac romanlarını “İnsanlık Komedyası” adı altında toplamak istemiş, 150 roman olarak tasarladığı bu seriye 97 kitabını alabilmiştir. Romanlarının en önemli yönlerinden biri de oluşturduğu roman kahramanlarıdır. Tip oluşturmada büyük başarı gösteren Balzac, Fransa’nın sosyal yaşamındaki her şahsı başarıyla resmetmiştir. Dünya edebiyatında olayların belli bir sıra ile anlatıldığı “klasik roman tekniği”ni Balzac’ın kurduğu ağırlıklı bir görüştür.

ESERLERİ: İnsanlık Komedyası (Şiirlerinin genel adı), Goriot Baba, Vadideki Zambak, Eugenie Grandet, Köylüler, Kuzen Bette, Köy Hekimi, Sönmüş Hayaller.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Tolstoy Kimdir ve Eserleri başlıklı yazı da tolstoy kimdir eserleri nelerdir, tolstoy kimdir hayatı ve tolstoy kimdir kısa bilgi hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.