Bankalarda Kara Listede Miyim?

Bankalarda Kara Listede Miyim?

Bugün sizlere bankalarda yer alan kara liste olayı hakkında detaylı bilgiler vermek istiyorum, öncelike bu konumuzda; Bankalarda Kara Listede Miyim? ve Bankalarda Kara Liste Olayı Nedir? hakkında kısa ve detaylı bilgiler vermek isterim.

KARA LİSTEDE MİYİM ACABA?

                Faiz ile para alıp vermenin yanı sıra kasada para saklama, kredi verme gibi işlemleri de yapan kuruluş banka olarak isimlendirilir. Ülkemizde yerli ve yabancı yatırıma sahip çok sayıda banka mevcuttur. Kişiler bireysel olarak gerçekleştirdikleri ya da kefil oldukları işlemler için bankalara borçlanırlar. Herkesin ödeme düzenine ve hesap kullanım bilgilerine göre bir banka notu vardır. Borçlarını ödeyemedikleri takdirde bankaların kullandığı müşteri skalalarındaki uygun yeri alırlar. Bu istenmeyen bir durumdur. Son zamanlarda sıkça duyduğumuz sorulardan biri Banka kara liste nedir? Verilen sürelerde borçlarını ödemeyenler bankaların kara listesine alınır. Haklarında hukuki işlem başlatılır ve bu süreçten sonra yaptıkları bankacılık işlemlerinde çok sayıda pürüzle karşılaşırlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Bankalarda gerçekleşen tüm işlemler bir havuz sistemiyle Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosunda toplanır. Merkez Bankasıyla paylaşılan olumsuz bilgiler sistemde 5 (beş) sene boyunca saklanmaktadır. Bankaya yapılan herhangi bir işlemle ilgili olarak ilk kontrol edilecek yer banka kara listesidir.  Banka kara liste nedir? Sorusunun cevabı işte burada saklıdır. Yasaya göre 90 (doksan) günü geçen her ödeme için yasal takip başlatılmaktadır. İdari takip süresi ise bankaya göre değişmektedir. Bu listeye giren kişiler yasaklı müşteri olarak tanımlanır. İsimlerinin yanına bir şerh düşülür, istedikleri kredi verilmez, bankacılıkla ilgili işlemlerde güvensiz durumuna düşerler. Kara listede olup olmadığınızı öğrenme Merkez Bankasına durumunu özetleyen bir dilekçe yazmakla mümkündür.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan İsmek Web Tasarım Sınav Soruları başlıklı yazı da ismek web tasarım, ismek web tasarım kursları ve ismek web tasarım sorusu hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.