Bayrak Nedir, Bayrak Töreni Nasıl Yapılır?

bayrak-nedir-bayrak-toreni-nasil-yapilir

Bayrak Türk Devlet’ini temsil eder. 29 Mayıs 1936’da kabul edilen bir kanunla Türk bayrağının şekil ve normları tespit edilmiş, bayrağın kullanılışı bir esasa bağlanmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bayrak aşağıdaki esaslar dahilinde kullanılır.

 • Bayrak genel olarak sabah göndere çekilir, güneş batarken indirilir.
 • Bayrak yalnız milli bayram günlerinde evlere ve dükkanlara asılabilir.
 • Bayrak milli bayram, hafta tatili ve tatil günlerinde tatil müddetince asılı kaldıktan sonra tatilin biteceği günün akşamı güneş batarken indirilir.
 • Bayrak hava araçlarına çekilmez.  Polis ve Jandarma karakolları, Hükümet binaları, TBMM ve deniz araçları her gün bayrak çekerler.
 • Türk bayrağı diğer flama ve bayraklarla yahut yabancı bandıralarla birlikte çekilirken sağda bulunur.
 • Bayrak çabuk çekilir. Ağır indirilir. Devlet protokolünce yas ilan edildiğinde, gönderin yarısına kadar çekilir.
 • Bayrak sökük, yırtık ve kirli bir halde bırakılmaz, oturulacak ve basılacak bir yere serilmez. Bayraktan örtü, perde vesaire yapılmaz.  Bayrak resmi yerlerde törenle çekilir. özel yerlerde dahi bayrağı çekecek kimse, çektikten ve indirmeden önce bayrağı selamlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Anayasa Mahkemesinin Görevi Nedir? başlıklı yazı da anayasa mahkemesi başkanı görevleri, anayasa mahkemesi başkanın görevleri ve anayasa mahkemesi başkanının görev süresi kaç yıl hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. Türk bayrağı heryerde ayrıdır , heryerde Farklıdır !

 2. Bayrakçı başı olmaktan korkardım ya rezil olurum diye 😀 😀

 3. lisedeyken bayrakçı başı bendim 🙂 arada hava koşulları sebebiyle bayrağı gödnere çekmek zorlayabilir ve bayrağın ipe dolanmasını önlemek gerekir

 4. Hatırlıyormusunuz, geçtiğimiz aylarda Türkiyenin en yüksek bir dağına karadeniz bölgesinde bir bayrak diktiler. Çok etkilenmiştim, Allah bayrağımızı yere düşürmesin, başımızdan eksik etmesin. Amin