Boğazlar Antlaşması Montrö Sözleşmesi Nedir?

bogazlar-antlasmasi-montro-sozlesmesi-nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Lozan Barış Antlaşması’nda alınan karara göre, Boğazlardan gemi gidiş gelişi serbest olup, Çanakkale ve İstanbul Boğazlarının her iki kıyısıyla Marmara Denizi’ndeki adalar askerden arındırılacaktı. Ayrıca bu bölgelerdeki kontrol ve güvenlik Milletler Cemiyeti’nin teminatı altında olacaktı. Yukarıdaki şartlar Türkiye’nin Boğazlar üzerindeki egemenlik haklarını sınırladığı gibi Misak-i Milli’de alınan kararlara da aykırı idi.

1930’ların başından itibaren İtalya’nın Habeşistan’ı sömürgeleştirmesi ve Almanya’nın Versay Antlaşması’na aykırı olarak askersiz bölge kabul edilen Ren bölgesine asker yığması dünyada dengeleri değiştirmeye başlamıştı.

Balkan Antantı ile Batı sınırını güvence altına alan Türkiye bu gelişmeler karşısında Boğazlar üzerinde de değişikliğin gerçekleşeceğine dair üstlenmeye başladı.

Sponsorlu Bağlantılar

Böylelikle harekete geçen Türkiye, Milletler Cemiyeti’ne başvurarak Boğazların durumunun gözden geçirilip düzeltilmesini talep etmişti.  Bunun üzerine İsviçre’nin Montrö şehrinde Türkiye, İngiltere, Japonya, Yunanistan, Fransa, Sovyetler Birliği ve Yugoslavya’nın da katıldığı bir konferans düzenlenmişti. Buna göre;

  1. Boğazlar Komisyonu kaldırılıp Boğazların denetimi Türkiye’ye verilmiştir.
  2. Yabancı ticaret gemilerine Boğazlardan serbestçe geçiş hakkı tanınmasına karşın savaş gemilerine sınırlama getirilmiştir.
  3. Karadeniz’e çıkacak savaş gemilerinin tonajları sınırlandırılmıştır.
  4. Savaş zamanlarında Türkiye, Boğazları kapatma hakkı elde etmiştir.
  5. Türkiye Boğazların her iki yakasını istediği gibi silahlandırabilme hakkı elde etmiştir.

Antlaşmanın ana maddelerinde de görüleceği gibi Türkiye uluslararası alanda önemli bir kazanım sağlamıştır. Boğazlar üzerinde denetimin doğrudan Türkiye’ye bırakılmasından dolayı Türkiye’nin stratejik önemi artmıştır
Ayrıca Türkiye’nin egemenliğini zedeleyen kayıtlar da kaldırılmış olduğu için Misak-ı Milli’nin Boğazlarla ilgili esasları geçerli olmaya başlamıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Türkiye Büyük Millet Meclisinin Görevi ve Yetkileri başlıklı yazı da bakanlıkların ve türkiye büyük millet meclisinin görevleri, türkiye büyük millet meclisinde kaç kadın görev yapmaktadır ve türkiye büyük millet meclisinde kaç kadın milletvekili görev yapmaktadır hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Türkiye’nin uluslararası arenada önemli kazanımlar elde etti. Merak ettiğim birşey var 3.maddenin tam olarak amacı neydi anlayamadım.

  2. Tam da aradığım bilgiler toplanmış. teşekkürler yazı için.