Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir & Edebi Kişiliği

cahit-sitki-taranci-kimdir-edebi-kisiligi

Araştırma ödevlerin en çok araştırılan bir ödev olan Cahit Sıtkı Tarancının hayatını sizlerle paylaşmaktan gurur duyarım. 4 Ekim 1910’da Diyarbakır’da doğan sanatçı Galatasaray Lisesi’nden mezun olmuştur. Mülkiye Mektebi’ne (Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi) devam etmiş, bir süre de Ankara Yüksek Ticaret Okulu’nda öğrenim görmüştür. Sümerbank’ta memur olarak çalışan Tarancı 1939’da Paris’e gitmiş Paris Radyosu’nda Türkçe yayınlar spikerliği yapmış ve II. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla yurda dönmüştür. Dönüşünde çevirmenlik yapmış ve Çalışma Bakanlığı bünyesinde bir süre görev almıştır. Geçirdiği kısmi felç sonucu konuşma yeteneğini yitiren sanatçı, tedavi için götürüldüğü Viyana’da 12 Ekim 1956’da 46 yaşındayken yaşamını yitirmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

EDEBİ KİŞİLİĞİ

 • 1946 yılında Otuz Beş Yaş şiiriyle şiir yarışmasında birincilik kazanan şair, herkes tarafından ölüm şairi olarak tanınmıştır. Yolun yarısının 35 olduğunu dile getiren şair 46 yaşında ölmüştür.
 • Cahit Sıtkı hece veznine ve kafiyeye sonuna kadar bağlı kalmış, şekle düşkün bir sanatçıdır. Hece ölçüsünde değişmeyen kalıpların duraklarını atarak heceye yeni bir bakış açısı getirmeye çalışmıştır. Garipçilerin etkisiyle yazdığı serbest şiirleri de vardır.

 

 • Dili son derece canlı, saf ve temiz olan Cahit Sıtkı, uzun cümlelerden kaçmış, bol ve güzel halk deyimleri kullanmış, ahenkli bir dille şiirlerini meydana getirerek başarılı bir üslup oluşturmuştur.
 • Şiirlerinde günlük aşklar, gençlik, insanlık tasaları, mutlulukları kısa süreli dertler, yaşama sevinci gibi konuları işleyen sanatçı birçok şiirinde kendisini anlatmış; ölüm korkusunu açığa vuran, karamsar bir ruh hali ile yaşama sevgisi arasında gel-gitler yaşadığı şiirler kaleme almıştır. Şiirlerinde derin bir düşünce, fikir ve felsefe bulunmamaktadır.
 • Baudlaire’e özenen Cahit Sıtkı, sembolizm ve romantizmin etkisinde kalmıştır.
 • Şiir türü kadar başarı sağlayamamış olsa da deneme, mektup, hikâye, makale gibi türlerde de yazmıştır. Şair, çocukluk arkadaşı Ziya Osman Saba’ya yazdığı mektupları “Ziya’ya Mektuplar” adıyla yayınlamıştır.

ESERLERİ

ŞİİR: Ömrümde Sükût, Otuz Beş Yaş, Düşten Güzel, Sonrası , Bütün Şiirleri
MEKTUP:  Ziya’ya Mektuplar (Ziya Osman Saba’ya mektupları)

ÖYKÜ : Cahit Sıtkı’nın Hikâyeciliği ve Hikâyeleri (Ölümünden sonra Selahattin Ömerli derledi.)

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Ahmet Muhip Dıranas Kimdir? başlıklı yazı da ahmet muhip dıranas, ahmet muhip dıranas açılan bir gülsün sen yaprak yaprak ve ahmet muhip dıranas adamlar hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. şu anki lisedeki ya da üniversitedeki gençler anlamaz ama yaş ilerledikten sonra 35 yaş şiirini bir okuyun da ne anlama geliyor bir görün

 2. Bana pek faydalı olmadiniz. bn Cahit sıtkı ile ilgili makale yazıyorum sizden makaleme faydalı olabilecek bir bilgi edinemedim…

 3. Performans ödevi mi yapmama çok yardımcı oldu size çok teşekkür ederim

 4. bu sayfa çok işime yaradı

 5. şiir işime yaradı