Cenap Şahabettin Kimdir?

cenap-sahabettin-kimdir

1870’te Manastır’da doğan sanatçı, babasının Plevne’de şehit düşmesinden sonra ailesiyle İstanbul’a gelmiş, çeşitli okullarda öğrenim gördükten sonra Askeri Tıbbiye’den mezun olup, Hekim Yüzbaşı unvanını almıştır. Çeşitli yerlerde doktorluk hizmetinde bulunmuş, Darülfünun’da Türk Edebiyatı Tarihi öğretmenliği yapmıştır. Kurtuluş Savaşı sırasında Kuvayi Milliye’ye karşı olumsuz tutumu nedeniyle öğrencileri tarafından istifaya zorlanmıştır. Yaşamı yalnızlıkla ve edebiyatla uğraşmakla geçmiştir. İlk şiiri 1885’te daha öğrencilik yıllarında Saadet gazetesinde yayımlanmış olan sanatçı, Recaizade Mahmut Ekrem ve Abdülhak Hamit Tarhan’dan etkilenerek Batı tarzı şiire yönelmiş ve Servet-i Fünun topluluğu içinde yer almıştır. 12 Şubat 1934’te İstanbul’da beyin kanamasından dolayı evinde yaşamını yitirmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

EDEBİ KİŞİLİĞİ

 • Servet-i Fünun şiirinin ikinci önemli şairidir.
 • Sembolizm ve parnasizm akımından etkilenmiştir. Tam anlamıyla sembolist olamamış, bu akımı sadece istiareyi ve müziği önemsemesi yönüyle temsil etmiştir.
 • “Edebiyat için güzellikten başka gaye aramam. Edebiyattan maksat ancak edebiyattır.” diyerek şiirini toplumun hizmetine vermeyeceğini dile getirmiş, sanat yapma gayesinde bir bireyselliği ön plana çıkarmıştır. “Sanat için sanat” düşüncesi vardır. Şiirlerinin konusu aşk ve doğadır. Tevfik Fikret gibi toplumsal konuda şiirler yazmamıştır.
 • Ona göre şiir “Kelimelerle yapılmış bir resimdir” Farklı bakış açısını ortaya çıkartan derin bir hayal gücü vardır.
 • Daha önce duyulmamış, değişik anlamlı tamlamaları kullanmış. Saat-ı semen fam(yasemin renkli saatler), berf-i zerrin (altın kar), lerze-i Ruşen (parlak titreyiş) tamlamaları, Servet-i Fünun muhaliflerince şiddetle eleştirilmiştir.
 • Şiirlerinde iç alem ile dış alemi kaynaştırmış, insan tabiat kompozisyonunu ilk defa büyük bir başarıyla anlatan şair olmuştur.
 • Şiirlerinde serbest müstezat nazım şeklini kullanmıştır.
 • Müzikaliteyi şiirlerinde çok önemsemiş ve ses bakımından heceden daha zengin bulduğu aruz veznini büyün şiirlerinde kullanmış, bu ölçünün şiddetli bir savunucusu olmuştur.
 • Şiirin ölçüsünün yazacağı şiire göre belirlemiş, bazen bir şiirde birden fazla aruz kalıbı kullanmış ve bunda da başarılı olmuştur. Kafiyede de büyük bir serbestlik içindedi.r
 • Konuşma dilinden uzaklaşmış, yaşadığı dönemde Türkçecilik hareketine en çok karşı çıkan kişi olmuştur.
 • Nesir türünde de ustalık göstermiştir.

ESERLERİ

Şiir; Tamat

Tiyatro; Körebe, Yalan, Küçük Beyler

Düz Yazı; Tiryaki Sözler(Özdeyişler), Hac  Yolunda (Gezi), Avrupa Mektupları(Gezi), Suriye Mektupları (Gezi), Evrak-ı Eyyam(Makale), Afak-ı Irak(Makale), Nesr-i Harp (Makale), Nesr-i Sulh(Makale)

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Şevket Rado Kimdir? başlıklı yazı da şevket rado, şevket rado edebi kişiliği ve şevket rado eserleri hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. Ödevimi hazırlamamda yardımcı oldu. Teşekkür ederim

 2. Kozbon

  Tevfik Fikret’ten ayıran en önemli özelliği bireysel yazılar yazmasıdır.

 3. Cenap Şahabettin’in en temel özelliği bireysel yazmış olması ve toplumsal hiçbir çalışmaya katılmamasıdır

 4. lys sınavında Körebe eserini bilemediğim sanatçıdır 🙂

 5. Topluma sırt çeviren Cenap Şahabettin’in eserlerini, halk takmayan birinin sembolize ederek öğrenebiliriz.