Coğrafi Keşif Nedir? – Coğrafi Keşiflerin Nedenleri?

Coğrafi Keşif Nedir - Coğrafi Keşiflerin Nedenleri

Barut Haçlı Seferleri ile XII. yüzyılda Avrupa’ya aktarılmıştır. Avrupa’da ilk olarak Yüzyıl Savaşları’nda İngiliz ordusunca kullanılan top, siyasi yapının değişmesinde rol oynamıştır.
Feodal beylerin şatoları yıkılmış, feodalite bitiş sürecine girmiştir. Merkezi krallıklar zamanla güçlerini artırmışlardır.
Matbaanın ve kağıdın kullanım alanının genişlemesi ile kitap sayısında artış yaşanmış, okuma – yazma oranı artmış Avrupa genelinde düşünce hareketleri yoğunlaşmıştır.

Pusula daha kullanışlı hale getirilmiş, Portekizli ve İspanyol gemiciler denizcilik alanında pusuladan faydalanmışlardır.

Sponsorlu Bağlantılar

XV. ve XVI. yüzyıllarda Avrupalılar tarafından yeni kıtalar ve adaların keşfedilmesi, yeni ticaret yollarının bulunmasıyla sonuçlanan gelişmelere Coğrafi Keşifler adı verilir.

Coğrafi Keşiflerin Nedenleri:

Avrupalıların XV. yüzyıldan başlayarak doğu dünyasının zenginliklerine ulaşmak için Baharat Yolu dışında yeni yollar bulmaya çalışması.

Gemicilik ve coğrafya bilgilerinde ilerlemeler yaşanması,

Avrupalı soyluların maddi destek sağlamaları,

Hıristiyanlığın yayılmaya çalışılması,

Dayanıklı gemilerin üretilmesi,  Portekizli denizci Bartelmi Diaz 1487 yılında Afrika kıtasının güneyine doğru ilerleyerek kıtanın güneyindeki Ümit Burnu’na ulaşmıştır.  Batı yönünde ilerleyerek Hindistan’a ulaşmayı amaçlayan İspanyol denizci Kristof Kolomb, 1492’de Amerika kıyılarına kadar varmıştır. Amerika’nın yeni bir kıta olarak keşfedilmesi 1507 ‘de İtalyan bir denizci olan Ameriko Vespuçi tarafından gerçekleştirilmiştir.

1497 ‘de Portekizli Vasco dö Gama Afrika’nın güneyini dolaşarak Hindistan’ın Kalküta şehrine varmıştır. Portekizli Macellan, sürekli batıya giderek yeniden Portekiz’e ulaşmayı amaçlamış, bu amaçla çıktığı deniz yolculuğu ekibi tarafından tamamlanmıştır.

Coğrafi Keşifler’de öncülük yapan devletler ispanya ve Portekiz’dir. Bu iki devletin üstün bir deniz gücüne ve köklü bir denizcilik geleneğine sahip olmaları bu durumda etkilidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Türk Dış Politikası Nedir? başlıklı yazı da türk dış politikası açıköğretim, türk dış politikası açıköğretim soruları ve türk dış politikası ahmet davutoğlu hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.