#DataPrivacyDay Nedir?

#DataPrivacyDay Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Bir çok platformlar gelen ziyaretçilerine daha kaliteli hizmet verebilmek için bazı bilgileri saklı tutmaktalar bunlardan birinci listede yer alan, bütün bilgilerimize sahip olan Google gelmektedir. Google hesabımızda açmış olduğumuz oturum sonucunda araştırdığımı bütün bilgiler, gezmiş olduğumuz sayfalar ve Youtube üzerinden izlemiş ve aramış olduğumuz videolar Google tarafından kayıt altında alınmaktadır. Bunun haricinde yine Facebook ve Twitter gibi büyük platformlar da aynı şekilde arama kayıtlarımızı kayıt altına almaktadır. Bugün sizlere #DataPrivacyDay nedir? sorusu hakkında kısaca bilgiler vereceğim, 2007 yılında başlatılan bu akım olarak tanımlayacağımız sistem; Veri Gizliliği Günü olarak adlandırılmaktadır. Yıllık olarak yapılan bu çalışmalar her yıl 28 Ocak gününde yapılmaktadır, bugün tarihler 28 Ocak 2016 tarihini göstermektedir. Bugün bir çok büyük firmalar, tarayıcılar veri temizliği yapacaktır. Bunun için dünyanın en büyük arama motoru olan Google’yi açtığımız zaman karşımıza çıkan #DataPrivacyDay etkinliğini görebilirsiniz, Google tarafından gizlilik koşullarınızı kontrol etmek istiyorsanız mutlaka Google’nin sunmuş olduğu Web ve Uygulama Etkinliği kısmına giderek Google hesabınızda yapmış olduğunuz aramaları, gezmiş olduğunuz siteleri ve konum geçmişlerinizi ilerleyen vakitlerde kontrol etmeyecekseniz temizlemeniz sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Google Hesabımın Geçmişimi Nasıl Silebilirim?

İlk olarak Google’de açmış olduğunuz oturumun şuan açık olduğundan emin olun, eğer hesabınız açık ise history.google.com/history adresine giderek burada yer alan arama geçmişinizdeki arama sorgularınızı kaldırabilirsiniz. Ayrıca sadece arama sorgularınızı kayıt altına almakla kalmayan Google, Youtube arama geçmişiniz ve izleme geçmişinizi de bir daha kolaylıkla bulabilmeniz için kayıt altına almaktadır. Bu sorguları ilerleyen vakitlerde bir daha kullanmayacaksanız, history.google.com/history adresinde yer al sol üst köşedeki üç çizgi işaretine dokunarak menüyü açınız ve ardından buradan Youtube Arama Geçmişini ve Youtube İzleme geçmişinizi kolaylıkla silebilirsiniz. Böylelikle herhangi bir kişi gmail hesabınızı bilse bile arama geçmişinizi, izleme geçmişinize erişemez.

Facebook Arama Geçmişini Nasıl Silebilirim?

Google gibi, Facebook’da uzun bir süredir arama geçmişini takip etmektedir. Zaman tünelinin gelmesinin ardından Facebook’ta bir çok kişinin arama kutusunda aradığı kişilerin isimleri, sayfaların ve ya yerlerin adlarını kayıt altında tutmaktadır. Eğer Facebook’ta arama geçmişinizi silmek istiyorsanız, Facebook hesabınıza giriş yaparak profilinize giderek buradan Hareket Dokümanları kısmından arama geçmişinizi kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Twitter Arama Geçmişini Nasıl Silebilirim?

Aynı şekilde Twitter için de arama geçmişinizi silmek istiyorsanız, arama kutusunda en son aradığınız kelimelerin yanında bulunan X işaretine dokunarak kolaylıkla arama geçmişinizi temizleyebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan İsmek Web Tasarım Sınav Soruları başlıklı yazı da ismek web tasarım, ismek web tasarım kursları ve ismek web tasarım sorusu hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.