Devletçilik ve KİT Nedir?

devletcilik-ve-kit-nedir

Sponsorlu Bağlantılar

En çok kafa karıştıran, kaynaklarda farklı verilen bir ilkedir. Devletçilik, devletin ekonomi de yer alıp halkının refahını sağlamasıdır. Bu amaçla da yatırım yapmasıdır.
1923 İzmir İktisat Kongresi “Misak-ı İktisadi” kararları ile ekonomiye dev adım atıldı. Özel sektör devlet tarafından desteklendi. Bu dönemde devlet ekonomide yer almış ama
destekleyici olarak. Devletçilik tamanlamıyla yatırımların devlet eliyle yapılmasıdır. Atatürkçü devletçilik anlayışı KARMA EKONOMİ demektir. En son uygulanan ve zorunluluktan uygulanan ilkedir. 1929 Dünya ekonomik krizi ile özel sektörün ağır darbe alması, halkın elinde sermaye olmamasının sonucudur. Sovyet Rusya (Sosyalist- Komünist) ekonomik modelidir.1933 Birinci Beş Yıllık Kalkınma Sanayi Planı ile TAMAMEN geçilmiştir. (1934 ile 1939) Bu dönemde KİT’ler açıldı. KGT (Kamu İktisadi Teşebbüsü): 1930 Merkez Bankası, Sümerbank, Etibank, MTA (Demir, bakır ve krom), Halkbank, Denizbank, Merinos(Bursa, Kayseri ve Malatya),Paşabahçe Cam Sanayi, Karabük Demir Çelik, Beykoz Deri Fabrikası, Gemlik Suni İpek, Nazilli Basma ve İzmit Kâğıt Fabrikası vs.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Türk Dış Politikası Nedir? başlıklı yazı da türk dış politikası açıköğretim, türk dış politikası açıköğretim soruları ve türk dış politikası ahmet davutoğlu hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.