Direksiyon Sınavında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Direksiyon Sınavında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sponsorlu Bağlantılar

Bilindiği gibi artık önümüzdeki bir sınav haricinde diğer adayları zorlu bir parkur bekliyor, yani bir sınav sonra artık bundan sonraki adaylar ehliyeti alabilmek için stajerlik zorunlu olacak, bilindiği gibi ehliyetinizi alabilmeniz için sizi iki tane sınava tabii tutuyorlar bunlardan biri Test Sınavı olurken diğeri ise Direksiyon Sınavı’dır. Bütün adayların korkulu rüyası olan direksiyon sınavında bugün sizlere neleri dikkat etmeniz gerektiği konusunda yardımcı olmaya çalışacağız, lakin konuya hemen giriş yapmadan önce sizlere ehliyet için stajerlik nedir bundan bahsedeyim.

Ehliyet İçin Stajerlik Nedir?

Aslında korkulacak bir şey yok, stajerlige yakalanan bir çok adayın yapması gereken trafikte DAHA ÇOK dikkatli olması gerekecek. Yani bir daha ki sınavlara katıldığınız zaman test ve direksiyon sınavını geçtikten sonra ehliyetinizi alabilirseniz, aldıktan sonra 2 yıl içerisinde 75 ceza puanı hakkını geçmemeniz gerekmektedir. Eğer geçme durumunda tekrardan sınavlara girerek tekrardan ehliyet için başvuru yapacaksınız.

Herkesin korkulu rüyası olan stajerlik aslında korkulacak bir şey değil, her neyse sizlere asıl meseleyi anlayım. Bilindiği gibi ehliyetinizi alabilmeniz için sizi direksiyon ve test sınavına sokuyorlar. Test sınavını illaki bir şekilde çalışarak / bol bol soru çözerek geçebilirsiniz. Test sınavından sonra sizi Direksiyon sınavına da tabii tutuyorlar, bu direksiyon sınavında yapmamanız gerekenleri ve neleri yapmanız gerektiği konusunda yardımcı olmaya çalışacağım.

Sponsorlu Bağlantılar

 1. Yaklaşık olarak sizi 30 dakika boyunca gezdiriyorlar, yani siz sınav için gelen hocaları gezdiriyorsunuz.
 2. Bu 30 dakika içerisinde bütün hal ve hareketlerinizi, arabaya nasıl davrandığınızı, nasıl kalkış yaptığınızı, kurallara uyup uymadığınızı, panik yapıp yapmadığınızı kontrol ediyorlar.
 3. Bu yukarıdaki aşamaları sorunsuz bir şekilde geçtikten sonra en son olarak park etme ve 20m kadar ileri / geri gitme sınavına tabii tutuluyorsunuz.
 4. Kesinlikle panik yapmayın, araba eğer istop eder ise boşverin çalıştırın basın gaza arabadaki kişileri aldırmayın, kurallara uyarak yolunuza devam edin.
 5. Yapmış olduğunuz en ufak bir olumlu hareket size belki ehliyeti kazandırabilir, bunun için kesinlikle panik yapmayın ve debriyaj olayını çok iyi ayarlayın.
 6. “Eyvah, Kaldım.” gibisinden bir düşünceye kapılmayın ve arabanızı istop ettirmemeye özen gösterin.
 7. Vitese bakmadan, debriyaja bakmadan kullanın yani elinizi bacaklarınızı çok iyi kullanın.
 8. Aynalarınızı sık sık kontrol edin ve yolları kontrollü bir şekilde kullanın.
 9. Kalkışlara, frenlere önem gösterin ve arabayı çok hafif kullanın.
 10. Acele etmeyin, 20-30’u geçmeyin sürekli gaza basıp durmayın ayağınız sabit dursun, sağınızdan geçen ya da arkadanız da sürekli kornaya basan kişiyi önemsemeyin.
 11. Bol bol pratikler yapın, özellikle park etme olayını çok iyi anlayın park etme esnasında arabayı kesinlikle istop ettirmeyin.
 12. Tek hamlede park etme olayını çok iyi anlayın, tek hamlede o dubaların arasına giremezseniz işiniz gerçekten zor git gel git gel yapa yapa öyle girme ihtimaliniz.
 13. Sınav gününe kadar kesinlikle otomatik vitesli araba kullanmayınız sürekli manuel araba kullanmaya özen gösterin. Ehliyetinizi aldıktan sonra artık otomatik vites’li bir araba ile devam edersiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan MTSAS Nedir? Nasıl Kayıt Olunur? hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. 2 hata gordum bilmiyorum belki baska yerlerde baska kurallar vardir ama benim 1 ay once girdigim sinavda 1)araba istop ederse kalirsiniz 2)tek seferde park edemezseniz kalirsiniz ileri geri yapmak yok

  • Kozbon

   Merhaba Burak, evet araba istop ederse kalırsınız. Lakin tek seferde park etme şartı yok. 2-3 hamle yapma hakkınız bulunmaktadır diye biliyorum.