Dostoyevski Kimdir ve Eserleri

dostoyevski-kimdir-ve-eserleri

Sponsorlu Bağlantılar

Dostoyevski

(1821-1881)

Rus edebiyatının en önemli realist yazarlarındandır. Yaşamı acılarla dolu olan Dostoyevski genç devrimcilerle işbirliği ettiği gerekçesiyle ölüm cezasına çarptırılmışı,af kararı ile cezası hapis cezasına çevrilmiştir.
Kimi eleştirmenlerce tüm zamanların en büyük romancısı kabul edilmiştir. Dostoyevski’nin eserlerinin iki temel öğesi psikoloji ve merhamettir. Kendisinin sara hastası olması onun anormal zihin durumlarıyla ilgilenmesini sağlamıştır. Her olumsuzluğa rağmen insanın kendisini kurtarabileceğini düşünen yazar, bu düşüncesiyle varoluşçulara yaklaşmıştır. Siyaset ve toplum üstüne düşüncelerini bir kitapta toplamıştır. Oluşturduğu karakterlerdeki sağlamlık, konularının kurgusundaki başarı, gözlemlerdeki etkileyiciliği, ayrıntıları yazmadaki titizliği ve eserlerindeki ruh tahlilleri sanatı için çok önemlidir. Batı medeniyeti hayranı olan Dostoyevski, Rusya’nın Doğu ile Batılı buluşturacak bir misyona sahip ülke olduğunu iddia etmiştir. Batı’ya hayran olmakla birlikte Batı’nın manevi bir gerilik içinde olduğunu düşünün.

ESERLERİ:
İnsancıkları, Suç ve Ceza, Budala, Kumarbaz, Yeraltından Notlar, Ezilenler, Karamazov Kardeşler, Ev Sahibesi, Beyaz Geceler, Ölü Bir Evden Hatıralar, Ecinniler, Delikanlı

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Tolstoy Kimdir ve Eserleri başlıklı yazı da tolstoy kimdir eserleri nelerdir, tolstoy kimdir hayatı ve tolstoy kimdir kısa bilgi hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Gelmiş geçmiş en büyük yazarlardan biridir. Tüm dünyaya etki etmiş, kitaplarını defalarca okuyup, her okumada yeni bir boyutuyla beni tekrar tekrar etkileyebilmektedir. İyi ki böyle bir yazar gelmiş dünyaya. Paylaşım için teşekkürler.

  2. Özellikle Öteki kitabını öneririm. Psikoloji türünde harika kitapları var.