En Çok Satılan Organ Hangisi?

En Çok Satılan Organ Hangisi?
Hastalık.. Tıbbın gelişmesi ile birlikte bazı hastalıklara kolay ve ağrı,sızı olmadan çözüm bulunabiliyorken ameliyat halen günümüzde geçerli olup yine aynı şekilde bir çok hastalığında çözümünde bizleri hayata döndürüyor. Türkiye’de en çok hangi organ nakli yapıldı? En çok nakil yapılan organ hangisi?
Yediğimiz yiyecekler veya ailemizden gelen genetik olaylar,mutasyon herşey organ nakli için bir sorun olabilir, doktorlar ise bu sorunu en çabuk ve en risksiz şekilde atlatmak zorundadır. Türkiye’de dış ülkelere göre organ naklinde geriden geliyoruz fakat Türkiye’de 6 yıl içerisinde yapılan organ nakli sayısı; 30 binin üzerinde.. En çok nakilin olduğu organ ise; böbrek..
Organ nakli ile Sağlık Bakanlığının Diyaliz bölümünün Analiz yönetimi kısmının açıkladığı rapora göre her yıl bu sayı gittikçe artıyor ve yapılan organ nakilleri ile hayata kavuşan insan sayısı çok fazla..

Sponsorlu Bağlantılar

En Çok Satılan Organ Hangisi?

En çok nakli yapılan organ hangisi?

Ülkemiz tarafından bir yılda 3 veya 4 bin kişiye böbrek nakili yapılarak böbrek nakli her yıl birinci sırada yer alıyor. Bunun yanından 2012’den bu yana yapılan böbrek nakli sayısı ise 15 bine yaklaşmış durumda. Böbrek naklinden sonra onu takip eden organ ise; kornea.. Şu ana kadar yapılan 11 bin kornea nakli ile hastalar sağlıklarına tekrardan kavuşmuş durumda. Kornea’dan sonra karaciğer,kalp,ince bağırsak sırayla kornea’yı takip ediyor. En az nakil yapılan organ ise; kalp kapağı.Son 5 yıl içerisinde sadece 9 kişiye yapılmış durumda..  Son 5 yıl grafiğine bakıldığında en çok böbrek, en az kalp kapağı için organ nakli yapılırken bu organ nakillerinin sayısı her yıl gittikçe artıyor ve sayısı bu yıl 30 bini aştı.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Sigarayı Neden İçmemeliyiz? hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.