Fazıl Hüsnü Dağlarca Kimdir & Edebi Kişiliği

fazil-husnu-daglarca-kimdir-edebi-kisiligi

Sponsorlu Bağlantılar

Araştırma ödevlerinde en çok araştırılan konulardan biri olan; Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın çoban çeşmesi, hayatı ve eserleri başlıklarıyla en çok arama yapılan ödev konularıdır. Sayın Fazıl Hüsnü Dağlarca; bir çok şiiriyle ünlü olup en çok ünlü olduğu şiirlerinden biri olan ‘Hasret, Seni Sevmek, Yalnızlığım, Seni..’ adlı şiirleridir. Sizler için şairin yazmış olduğu çoban çeşmesi adlı şiirini paylaşmak isterim. Ayrıca bizlere şair hakkında yorumlarınızı, görüşlerinizi belirtirseniz ve araştırıp bulamadığınız konuları da alt kısımdan yorum olarak belirtirseniz sizlere daha detaylı şekilde yardımcı olabiliriz.

Çoban Çeşmesi Şiiri

Fazıl Hüsnü Dağlarca Çoban Çeşmesi

Kısaca Hayatı

1914’te İstanbul’da doğan sanatçı babasının subaylık görevinden dolayı ilk ve orta öğrenimini Türkiye’nin değişik yerlerinde tamamlamıştır. Kuleli Askeri Lisesi ve Harp Okulu’nu bitirmiş ve orduya katılmıştır, 15 yıl asker olarak hizmet eden sanatçı, yüzbaşı rütbesinde iken kendi isteğiyle ordudan ayrılmıştır. Çalışıma Bakanlığı iş Müfettişi olarak İstanbul’da çalışmış, Aksaray’da bir kitap evi açmış ve yayımcılık yapmıştın 1960—1964 arasında “Türkçe’ isimli bir aylık dergi çıkaran sanatçı, 1970’de yayın evini kapatıp, sadece şiirle uğraşmaya başlamıştır. Uzun yıllar şiirler yazan şair 2008 yılında 95 yaşındayken kronik böbrek yetmezliğinden İstanbul’da yaşamını yitirmiştir.
EDEBİ KİŞİLİĞİ

Sponsorlu Bağlantılar

 • Necip Fazıl etkisindeki ilk şiirlerinden sonra özellikle Çocuk ve Allah adlı kitabıyla kendi şiir çizgisine yönelmiştir.
 • Kurallı biçimlerden kuralsızlara, anlamsız özlerden yalın anlamlara kadar birçok şiir türünü deneyen Fazıl Hüsnü devamlı bir gelişim ve değişim içerisinde olmuştur.
 • Şiirleri genellikle epik-dramatik lirik-didaktik ve toplumsal gerçekçilik özellikleri göstermektedir.
 • Asonanslara, söyleyişi kuvvetlendiren tekrarlara, günlük konuşmalara, çağrışımlara “ki, ve” bağlaçlarına, ses kompozisyonlarına yer vererek şiirinde özgünlük sağlayan sanatçının kullandığı dil de sade ve temizdir.
 • 1970 yılından sonra çocuk şiirleri de kaleme alan sanatçı, sanat eserinin gideceği yönü gösteren bir pusula gibi olması gerektiğini vurgulamıştır.
 • Şiiri birçok araştırmacı tarafından iki dönemde ele alınmaktadır. Birinci dönemi kendine has bir şiir biçimi oluşturmaya çalıştığı, hayal gücünün ön planda olduğu “sezgi” dönemidir. ikinci dönemi ise evrensel temalara yer verdiği ve dilin sadeleştirilmesi çabalarına katıldığı “akıl” dönemidir.
 •  “Türkçe benim ses bayrağımdır.” diyen Fazıl Hüsnü, çok çeşitli konularda şiirlerini yazmış, özellikle Türk tarihinin destanlaşmış birçok olayını şiirlerine taşımıştır. Toplumcu gerçekçi ve felsefi lirik şiirlerinin yanında özellikle yazdığı destanlarla ölmezliğe ulaşmıştır. Üç Şehitler Destanı eserlerinin en tanınmış olanıdır.
 •  Yerli ya da yabancı hiçbir akıma bağlanmadan uzun yıllar kendine özgü bir şiir anlayışıyla eserler vermiştir.
 • Sadece ilk şiir kitabı Havaya Çizilen Dünya’da hece ölçüsünü kullanmış, daha sonraları şiirlerini serbest ölçüyle kaleme almıştır.
 • Çok yazan bir sanatçıdır. Yetmiş yıldan fazla edebiyatın içinde olan şair, 134 şiir kitabı çıkarmış; özdeyiş niteliğinde nesir örnekleri de kaleme almıştır.

ESERLERİ

ŞİİR: 19 Mayıs Destanı, Aç Yazı, Anıtkabir, Asu, Aylam, Batı Acısı, Cezayir Türküsü, Çakırın Destanı, Çanakkale Destanı, Çıplak, Çocuk ve Allah, Çukurova Koçaklaması, Daha, Delice Böcek, Dışarıdan Gazel,Dildeki Bilgisayar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Havaya Çizilen Dünya, Haydi, Hiroşima, Horoz, Hollandalı Dörtlükler, Hoo’lar, ilk Yapıtla 50 Yıl Sonrakiler, İstanbul-Fetih Destanı, İstiklal Savaşı- İnönüler, b”İstiklal Savaşı- Samsun’dan Ankara’ya”, Kazmalama, Kınalı Kuzu Ağıdı, Kubilay Destanı, Malazgirt Ululaması, Nötron Bombası, Özgürlük Alam, Sivaslı Karınca, Sakarya Kıyıları, Şeyh Galip’e Dörtlükler, Taş Devri, Toprak Ana, Türk Olmak, Uzaklarda Giyinmek, Üç Şehitler Destanı, Vietnam Savaşımız, Yedi Memetler, Yeryağ, Yunus Emre’den Olmak

TİYATRO: Vietnam Körü
GEZİ: Mevlana’da Olmak

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Behçet Necatigil Kimdir & Edebi Kişiliği başlıklı yazı da behçet necatigil 23 nisan şiirleri, behçet necatigil ağaçlarımız şiiri ve behçet necatigil aile hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. Edebiyatımızın müdavimlerinden…

 2. Geçen dönem derste görmüştük. O zaman görsem çok işime yarardı

 3. teşekkürler sayenizde öğrenmiş olduk

 4. Bu internette olmasa napardık

 5. çok güzel eserleri var ama okumak zor

 6. aynen çok güzel

 7. Çok güzel bir araştırma ödevi olucak. 😉

 8. çooooooooooooook çirkinnnnnnnnnnnnn

 9. çok güzel oldu ödev için teşekürler

 10. saolun sayenizde ben öğrendim

 11. çok işime yaradı teşekkürler

 12. çooooooooooooooooooook iyi kalpli ve çok başarılı adam çok güzel (ödec) çıkar teşekkürler

 13. R yerine N yazmışsın

 14. çok ama çok güzel olmuş bunu kim yaptıysa çok çok teşekkür ediyorum

 15. HARİKA HERKESE TAVSİYE EDERİM

 16. Ödevim için gayet güzel kim yazdiysa eellerine sağlık ama bazi yerlerde yazim hatasi var ama gayet guzel

 17. çok güzel ama 2 yanlış var ayrılmıştın değil ayrılmıştı olacaktı

 18. çok güzel ama tamamlamış yerine tamamlamıştın olmu çok güzel ödevvvv

 19. Çok işime yaradı bunu kim yaptıysa teşekkür ederim çok güzel bir sunum olacak 🙂 🙂

  Ve gerçekten bunu kim yazdı?çünkü ben haftalarca uğraşsam böyle yazı bulamam

 20. Cok iyi bence hem kisa hemde anlatici:))))

 21. yanlışlıklar var yenede tşkkkk

 22. çok iyi teşekürler

 23. teşekkürler kim yazdıysa yani bıravo çabasına hayran oldum bıııııııraaaaaavoooooooo

 24. çok teşekkür ederim arkadaşlar çirkin diyen kendine geçsin sizin öğrenmeniz ve çok yetenekli olmanız beni çok mutlu etti evet bir kaç yerde yanlışlık oldu ama neyse siz öğrendinizya benim için yeterli