Fecr-i Ati Edebiyatı ve Temsilcileri

fecr-i-ati-edebiyati-ve-temsilcileri

1901 yılında Servet-i Fünun topluluğunun dağılmasıyla edebiyat ortamı durgun bir döneme girmiş, daha sonra II. Meşrutiyet ilanıyla bu durgunluk son bulmuştur. Fecr-i Ati topluluğunun ortaya çıkışının en temele sebeplerinden biri hiç şüphesiz ki II. Meşrutiyet döneminin getirdiği özgürlük ortamıdır. II. Abdülhamit yıllarında uygulanan sansür nedeniyle yayın faaliyetleri İstanbul’da zorlaşmıştır. Basın faaliyetleri İstanbul dışında ise devam etmektedir. II. Meşrutiyet’in ilanıyla basın çalışmaları İstanbul merkezinde tekrar ülkede başlamıştır İstanbul’daki bu hareketlilik fecri ati topluluğu topluluğunun oluşmasına zemin hazırlamıştır edebiyat sevgisi ile dolu genç Türk edebiyat en yeni bir yön vermek gayesi ile 1909 yılında Fecr-i Ati topluluğu kurmuşlardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Fecr-i Atici ler ilk toplantılarını hilal matbaasında yapmışlar ve topluluk oluşturma kararını burada almışlardır topluluk üyeleri 24 şubat 1910 yılında ev telefonunda yayınladıkları Türk edebiyatının ilk beyannamesi olma özelliğini gösteren bir bildiri ile kendilerini kamuoyuna duyurmuşlardır bu bildiriye imza atan ve Fecr-i Ati topluluğu kurucuları arasında yer alan 22 imza şu isimlerden oluşmuştur.

Ahmet Haşim, Faik Ali, Yakup Kadri, Abdülhak Hayri, Celal Sahir, Ahmet Samim, Ali Süha ,Cemil Süleyman, Emin Bülent, Emin Lami, Fazıl Ahmet, Müfit Ratip, Mehmet Rüştü, Mehmet Behçet, Ali Canip, İzzet Melih, Tahsin Nahit, Şahabettin Süleyman, Refik Halit, Hamdullah Suphi, Fuat Köprülü

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Mehmet Rauf Kimdir? başlıklı yazı da avukat mehmet rauf çiçek, mehmet rauf benim olsaydın ve mehmet rauf bey hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. korkulu dersim edebiyattan bir paylaşım. lisedeyken baya bir zorluyordu bunlar