Ferid Edgü Kimdir & Edebi Kişiliği

Ferid Edgü Kimdir & Edebi Kişiliği

24 Şubat 1936’da İstanbul’da doğan Ferit Edgü, İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümünde eğitim görürken kazandığı bir sınavla Almanya’ya ve oradan da Fransa’ya gitmiştir. Yazar Paris’te resim çalışmalarının yanı felsefe, sanat tarihi, seramik kurslarına da katılmıştır. Yurt dışından Türkiye’ye dönüşünde önce metin yazarlığı yapmış daha sonra reklamcılık ve yayıncılık alanında şirketler kurarak buralarda çalışmaya başlamıştır. Birçok yerli ve yabancı yazarın eserlerini kendi yayın şirketinden okuyucularına duyurmuştur. Yazın hayatı boyunca çok çeşitli ödüllere layık görülmüştür.

Sponsorlu Bağlantılar

Yazar, yazın hayatına şiirle başlamıştır. Yazdığı ilk Şiiri 1952’de Kaynak dergisinde, ilk öyküsü 1954’te Yeni Ufuklar dergisinde yayınlamıştır.

Plastik sanatlar alanındaki deneme, eleştiri ve tartışmalarıyla ses getirmiştir.

“Niçin” sorusundan çok “nasıl” sorusu ile ilgilenen yazar, romanlarını bu doğrultuda kaleme almıştır.

Ferit Edgü eserlerinde çevresiyle uyum sağlayamayan bireyin sorunlarına eğilmiştir.
1983’te 33. Berlin Film Festivali’nde ve 1984’te 2. Akdeniz Kültürleri Film Festivali’nde ödül alan “Hakkâri’de Bir Mevsim” adlı film, Ferit Edgü’nün “O” adlı romanından uyarlanmış ve Onat Kutlar’ın senaryosuyla Erden Kıral
tarafından çekilmiştir.

Ferid Edgü edebiyat ile ilgili araştırma kitapları makaleleriyle de büyük başarı kazanmıştır. Abidin Dino, Yüksel Arslan, Bedri Rahmi, Eren Eyüboğlu, Aliye Berger Ergin İnan’ın yaşamlarıyla ilgili araştırma kitapları bu alandaki yapıtlarındandır.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Bahtiyar Vahapzade Kimdir? başlıklı yazı da bahtiyar vahabzade allah, bahtiyar vahabzade ana dili ve bahtiyar vahabzade ana dili şiiri hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.