Fürüzan Kimdir?

furuzan-kimdir

29 Ekim 1935 tarihinde İstanbul’da doğan Fürüzan, ilkokuldan sonra eğitimine devam edememiş ve okuyarak kendini geliştirmiştir. Öykü yazarı, romancı, senaris, şair, sinema yönetmeni ve bir anne olarak niteleyebileceğimiz yazar çok genç yaşta öykülerini yayımlatmış, özellikle 1960’larda Yeni Dergi ve Papirüs’te yayımlanan öyküleriyle dikkat çekmiştir.Yazarın ilk öyküsü 1956’da Seçilmiş Hikayeler Dergisi’nde yayınlanmıştır. 1975’te Berlin’e gitmiş ve Berlin’de Türk işçilerle röportajlar yapmıştır. 1989 yılında “Benim Sinemalarım” adlı öyküsünü sinemaya uyarlayan Fürüzan’ın ilk romanı “Parasız Yatılı” ile 1972 yılında Sait Faik Hikaye Armağanı’nı kazandırmıştır. Bu ödül onun daha da ünlenmesini sağlamıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

EDEBİ KİŞİLİĞİ

  • Fürüzan ilk romanlarında düşmüş kadınları, kötü yola sürüklenen küçük kızları, huzursuz burjuva ailelerini, yurt özlemi çeken ve gittikleri yerlere uyum sağlamayan göçmenlerin yaşamını, yoksulluk içinde yaşama savaşı veren ve sahip oldukları tek şeyin sevgi olduğu yalnız kadınları ve küçük çocukların dramını insan sevgisiyle dolu bir bakış açısı ile okuyucusuna anlatmıştır.
  • Yazarın ayrıntıları başarıyla verdiği canlı bir anlatımı ve karakter oluşturmada büyük bir başarısı vardır.
  • Almanya’da bulunduğu yıllardaki gözlemlerini göçmen ve gurbetçi işçi sorunları konu başlıkları ile eserlerinde okuyucusuna anlatmıştır. Ayrı kültürlerden gelen insanların yaşamlarından başarılı kesitler sunan yazar, özellikle gurbetçilerin çocuklarının sorunlarına ilgi çekici bir duyarlılıkla yaklaşmıştır.
  • Ünlü edebiyat eleştirmeni Fethi Naci, “öykülerinde bir gözlem zenginliği ve bir ayrıntı ustalığı, yaşanmışlıktan gelen inandırıcılık, bir insan sıcaklığı” gördüğünü söylemiştir.
  • Öykülerinin en önemli yönü insani sıcaklık, dönemsel tanıklık/değişim ve yoksul ailelerin var olma serüvenidir.
  • “Anne”yi hayata açılan bir kapı olarak gören Fürüzan, eserlerinde özellikle aile sorunlarını da başarıyla anlatmıştır.
  • Kadın olmasından dolayı doğal olarak kadın duyarlığını ve sorunlarını anlatmış olan yazar bunu nesnel bir bakış açısı ile yapmış, erkek ve kadın ilişkilerini tarafsızca izlemiştir.

Eserleri

Öykü; Parasız Yatılı, Benim Sinemalarım, Gül Mevsimidir, Kuşatma, Gecenin Öteki Yüzü

Roman; 47’liler, Berlin’in Nar Çiçeği

Şiir; Lodoslar Kenti

Oyun;  Redife’ye Güzelleme, Kış Gelmeden

Çocuk Kitabı; Die Kinder Der Turkei

Gezi-Röportaj; Yeni Konuklar, Ev Sahipleri, Balkan Yolcusu

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Şevket Rado Kimdir? başlıklı yazı da şevket rado, şevket rado edebi kişiliği ve şevket rado eserleri hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Türkiye’de böyle başarılı edebi eserler yazan insanları görmek beni mutlu ediyor.