Google Analytics Nasıl Kullanılır?

Google Analytics Nasıl Kullanılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Sitemizin düzenli takipçisi olan Volkan’dan gelen soru “Google Analytics Nasıl Kullanılır?” üzerine şöyle bir cevap oluşturduk, umarım Volkan arkadaşımızın bu yazı işini görür.
Google bünyesinde bulunan ve hizmet sunan Google Analytics, sitenizin hit bilgisini günlük,haftalık veya aylık olarak sizlere rapor eden yardımcı bir webmaster aracıdır. Google analytics sadece sizlere hit bilgisi değil bir çok şeyi kazandırır..
Örneğin; Google analytics verileriniz de bugün sitenize 1 bin kişi girmiş olarak gösteriliyor. Peki bu 1 bin kişi nereden? hangi tarayıcı ile? mobilden mi? bilgisayardan mı girmiş? Hepsini sizlere detaylı olarak sunan güzel bir Google projesidir. Google Analytics ile sitenizin hit durumunu kontrol etmek istiyorsanız sitenizi bu projeye kayıt ettirmelisiniz. Google Analiytics’e kaydolurken ya kod ile ya da dosya indirme yöntemi ile kaydolunabilir. MeselaGoogle Analytics’de kod ile kayıt yaptırmak istiyorsanız size vereceği kodları sitenizin dosyaları arasında bulunan header.php dosyasını açıp içerisinde bulunan <head> </head> taglarının arasına eklemeniz yeterli olacaktır. Peki dosya indirme yöntemi ile Google Analytics’e nasıl kayıt olunur? 

Sponsorlu Bağlantılar

Site sahipliğinin doğrunabilmesi için Google‘ın size vereceği dosyayı indirdikten sonra FTP veya diğer kök dizine ulaşabileceğiniz yardımcı bir program aracılığı ile bu dosyayı yüklemeniz gereklidir. Dosyayı indirdikten sonra sitenizin kök dizinine atmalısınız. Peki Google Analytics’e kayıt olduk şimdi ne olacak?
Google Analytics’e kayıt olduktan sonra sitenizin hit bilgisini canlı olarak görebilirsiniz. Canlı izleme bölümünde sitenize giren kişilerin mobilden mi, bilgisayardan mı, tabletden mi girdiğini görebilirsiniz. Veya sitenize giriş yapan ziyaretçilerin sosyal medya üzerinden mi geldiğini yoksa googlearamalarından mı geldiğini görebilirsiniz. Bunun yanında her gece 24:00 olduğunda günlük toplam giriş sayısı hesaplanır ve Google Analytics panelinize yansır. Kitleye bakış veya Edinme kategorilerinden herhangi birini seçtiğiniz de demografik görüntü gibi yani sitenize giren ziyaretçinin detaylı özelliklerini buradan görebilirsiniz. Google Analytics’e tek bir mail hesabında 50 adet alan adı kayıt ettirebilirsiniz..

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan İsmek Web Tasarım Sınav Soruları başlıklı yazı da ismek web tasarım, ismek web tasarım kursları ve ismek web tasarım sorusu hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.