Haçlı Seferleri, Siyasi, Ekonomik Sonuçları

Haçlı Seferleri, Siyasi, Ekonomik Sonuçları
Siyasi Sonuçlar: Seferlere katılan derebeylerinin çoğu geri dönemedi. Dönebilenler ise topraklarını ve ordularını kaybetti. Avrupa’da feodalite rejimi zayıflamaya başlarken, merkezi krallıklar yeniden güçlenme süreci- ne girdi. Anadolu’da Selçukluların ilerleyişi bir süre için durdu ve siyasi üstünlük yeniden Bizans Devleti’ne geçti. Müslüman devletler büyük yıkım yaşadı. Feodalite rejimi Ortadoğu’ya taşındı. Dini Sonuçlar: Avrupa toplumlarının Papa’ya olan güveni sarsıldı. Katolik Kilisesi’nin etkinliğinin azalmaya başlaması ile birlikte özgür düşünce ortamı güçlenme sürecine girdi.

Sponsorlu Bağlantılar

Ekonomik Sonuçlar: Suriye ve Anadolu’da ticari faaliyetler geriledi.Ticaret denizlere yöneldi. Akdeniz liman kentlerinin ticari canlılığı arttı. Doğu – Batı arasındaki ticari ilişkiler gelişti. İtalyan bankerlerinin seferlere maddi destek sağlamaları Avrupa’da bankacılık sistemini geliştirdi.

Teknik Sonuçlar: Matbaa, kağıt, pusula, barut gibi buluşlar Avrupa’ya aktarıldı. Avrupalılar İslam uygarlığını daha yakından tanıma imkanı buldu.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan 3. Haçlı Seferi Sonuçları başlıklı yazı da haçlı seferlerinin sonuçları avrupalılar açısından, haçlı seferlerinin sonuçları avrupalılar açısından dini ve haçlı seferlerinin sonuçları avrupalılar açısından kültürel hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.