Halid Ziya Uşaklıgil Kimdir?

halid-ziya-usakligil-kimdir

1867’de İstanbul’da doğan yazar, “Uşakizadeler” olarak tanınan İstanbullu  bir ailedendir. İlk öğreniminden sonra İzmir’e büyükbabasının yanına gönderilmiş ve orada Fransız okulunda okumuştur. Çeşitli memurluk görevlerinde bulunmuş ve bazı yerlerde öğretmenlik yapmıştır. Resmi görevler ile Almanya ve Fransa’da da bulunmuştur. Edebiyat alanına öğrencilik yıllarındaki çevirileri ile adım atan sanatçı, hayatının sonuna kadar edebiyatla iç içe olmuştur. Yeşikköyde’ki köşkünde yazılar yazarak ve yazdığı eserleri sadeleştirerek son yıllarını geçirmiş ve 27 Mart 1945 yılında bu köşkte ölmüştür.

EDEBİ KİŞİLİĞİ

Sponsorlu Bağlantılar

  • Servet-i Fünun edebiyatının altı dil bilen en kültürlü sanatçısı olmasının yanında, hem bu dönemin hem de Türk romanının babası kabul edilmiştir.
  • Birçok alanda yazmasına rağmen özellikle roman ve hikaye türünde başarı göstermiştir.
  • Realizm ve natüralizmi benimemiş, Stendal, Flaubert, Balzac, Daudet, Zola, Dickens gibi yazarlardan etkilenmiştir. Gerçek anlamda realist romanlar onundur. Romantik özellikler de göstermiştir.
  • Romanlarında aydın çevreleri aristokratik yaşamları konu alırken, hikayelerinde halka eğilmiştir.
  • Romanlarının ve hikayelerinin tekniği son derece sağlamdır. Mai ve siyah romanını ilk teknik roman olarak kabul edilir. Avrupai roman tekniği safha safha gelişmiş ve Aşk-ı Memnu romanında zirve şeklini almıştır.
  • Edebiyatımızın ilk mensur şiir örneklerini “Mezardan Sesler” adlı kitabında toplamıştır.
  • Gözleme dayalı başarılı psikolojik tahliller yapmış, karakterlerin psikolojik durumlarını olaylar içinde ustalıkla eritmiştir. Kahramanlarının yaşamlarını olayları keserek, geçmişe dönüp uzun uzadıya anlatması romanlarının teknik kusuru olarak kabul edilmiştir.
  • Eserlerinin en çok eleştirilen yönü dilidir. Yabancı sözcüklere ve tamlamalara çokça yer verdiği dili, Servet-i Fünun nesrinin dilidir. Ağır olmasına rağmen Halit Ziya’nın dili son derece sağlamdır ve okuyan Osmanlı Türkçesinin ahengine kendini kaptırmaktadır.  Eserlerini son yılarlında kendi eliyle sadeleştirmiştir. Hikayelerinin ve bazı nesir türündeki eserlerinin dili daha sadedir.
  • Mai ve Siyah romanındaki Ahmet Cemil karakteri bütün Servet-i Fünun sanatçılarının bir prototipi olarak görülmüştür.

Sponsorlu Bağlantılar

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.