Halit Fahri Ozansoy Kimdir & Edebi Kişiliği Nedir?

Halit Fahri Ozansoy Kimdir & Edebi Kişiliği Nedir?

1891’de İstanbul’da doğan sanatçı, Bakırköy Rüştiyesi ve Galatasaray Lisesi’ni bitirmiş, uzun yıllar Muğla ve İstanbul’da lise öğretmenliği yapmış, ölümüne kadar Tercüman gazetesinde tiyatro eleştirileri ile edebiyat yazıları yayımlamıştır. Çok çeşitli dergilerde şiirler yayımlayan sanatçı 1971 yılında İstanbul’da ölmüştür.

 

  • İlk şiirlerini aruzla yazmış, daha sonra “Aruza Veda” adlı şiiri ile aruzu bırakmıştır. Bu şiir tüm Beş Hececiler topluluğunun aruzdan heceye geçiş şiiri olmuştur.
  •  Şiirlerinde aşk ve ölüm konularına, hüzünlü melankolik duygulara yer vermiş; yer yer kahramanlık konularına değinmiş içli bir şairdir.
  • Manzum olarak aruz ölçüsü ile yazılmış Baykuş adlı tiyatrosu ile tanınmıştır. Eserde oğlunun birini kurtların parçaladığı, diğer oğlunu da veremden kaybeden bir ihtiyar köylünün bütün uğursuzlukları baykuş sesinde simgeleştirilmesi anlatılmıştır.
  • Milli Edebiyat döneminde ortaya çıkan topluluklardan olan Nayiler’e de kısa bir süre katılmıştır.
  • Şiirlerinin yanında tiyatro, roman, çeviri türlerinde de eserler vermiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

ESERLERİ

ŞİİR: Rüya, Cenk Duyguları, Efsaneler, Zakkum, Bulutlara Yakın, Gülistanlar ve Harabeler, Paravan, Balkonda Saatler, Sulara Dalan Gözler, Hep Onun için, Sonsuz Gecelerin Ötesinde

ANI: Edebiyatçılar Geçiyor, Eski İstanbul Ramazanları

ROMAN: Sulara Giden Köprü, Aşıklar Yolunun Yolcuları

OYUN: Baykuş, İlk Şair, Sönen Kandiller, 10 Yılın Destanı, Nedim, Hayalet, Bir Dolaptır Dönüyor

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Orhan Seyfi Orhon Edebi Kişiliği & Eserleri başlıklı yazı da çınaraltı orhan seyfi orhon, orhan seyfi orhon anadolu toprağı ve orhan seyfi orhon anadolu toprağı şiiri hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. edebiyatımız o kadar zengin ve geniş ki bu tarz nitelikli yazar ve şairlerimiz boldur. bu ders ile bunları sevip, sahiplenmek lazım.