Hat Dökümanı Nedir?

Hat Dökümanı Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Her operatörün bilindiği gibi her abonesi için bazı kayıtlar tutmakta, yeni bir hat aldığınızda bu bilgileri bilmeden o belgeyi imzalıyoruz. Bazı operatörler bilgilerimizi satıyor, bazıları adam gibi koruyor tamamen operatörlerin kalitesine göre değişmekte. Bundan yaklaşık olarak 6-7 ay önce SMS Trafiği yasaklandı artık bizim iznimiz olmadan telefonumuza izinsiz reklam bildirimleri, bilmem hangi hastanenin kampanyası olduğunda herhangi bir haber mesajı gelmemekte. Farkındaysanız artık ülkemizde de bazı şeyler değişmeye başladı, her neyse yeter bu kadar dert tasa. Her hat her abone için bazı kayıtların işlemlerini tutmaktadır, buna kolaylıkla o operatöre ait uygulamadan ve ya o operatörün internet sitesinden telefon numaranız ve abone şifrenizle giriş yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Peki bu dokümanlarda neler yer alıyor hiç merak ettiniz mi? Bu dokümanlarda sizlerin yapmış olduğunuz hat işlemleri yer almaktadır, mesela hattınıza TL yükleme yaptıysanız bu işlemin saati dakikası ve yükleme yaptığınız hangi yol üzerinden yaptığınız hepsi kayıt altına alınmaktadır. Hatta hattınız üzerinden kiminle görüştüğünüz, kimi aradığınız kime SMS mesaj gönderdiğiniz dahil bunların hepsi Kullanım Detayı olarak kayıt altına alınmaktadır. Her operatör bu bilgileri sizinle tam olarak açıklamamaktadır, mesela Turkcell arama yaptığınız kişinin telefon numarasının son 2 ve ya 4 karakterini gizlemektedir. Gelelim en asıl soruya ve en çok sorulan soruya; Hareket dokümanların da sizin İnternet üzerinde yapmış olduğunuz aramalar ve ya WhatsApp üzerinden konuştuğunuz konuşmalar ya da Sosyal Medya hesaplarınıza herhangi bir şekilde ulaşılabilir mi gelin bunu alt başlıkta hemen inceleyelim.

Sponsorlu Bağlantılar

İnternet Geçmişim Gözükür Mü?

Hat dokümanlarınız’da sadece internet kullanım miktarınız kayıt altına alınmaktadır, İnternette ne yaptığınız konusunda herhangi bir bilgiye sahip değildir ve ayrıca sizler İnternet geçmişinizi iyi bir şekilde korur iseniz kimse kolaylıkla İnternet’te ne yaptığınız konusunda herhangi bir bilgiye sahip olamayacaktır. Sizin için çok özel olan araştırmaları, Chrome Gizli Mod kulanarak araştırmanızı tavsiye ederim ayrıca WhatsApp üzerinden sizin için gizli konuşmalar var ise bunları mutlaka yedekleme yapmamanızı tavsiye ederim.

Hazır konu açılmışken şunu da belirtmek isterim, Hat dokümanlarında eğer karşı taraf sizi aradıysa, mesaj gönderdiyse bu kayıtlara sizin erişmeniz imkansızdır lakin bu bilgilere operatör sağlayıcınız bir şekilde ulaşabilir ve zaten operatörler bugün “Ali’nin arama geçmişini kontrol edelim, kiminle konuşmuş çok merak ettim” diyecekleri halleri yok bunun için içiniz rahat olsun.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan İsmek Web Tasarım Sınav Soruları başlıklı yazı da ismek web tasarım, ismek web tasarım kursları ve ismek web tasarım sorusu hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. İnternette sadece veri kullanımı değil, hangi adresleri ne kadar süre ile kullandığımız, o adresten hangi adrese girdiğimiz, o adreste ne işlem yapıldığı, geçmiş ve çerez verileri, bağlı olduğumuz baz istasyonu ve sinyal gücü ile yaklaşık konum bilgisi, e-posta etkinlikleri gibi bilgileri kayıt altına alınır. Hatta bu 5651 Sayılı Kanun ile zorunludur.

  WhatsApp’ta ise GSM operatörü ya da ISS WhatsApp sunucularına erişildiğini, veri trafiğini görebilir ancak WhatsApp’ın uçtan uca şifreleme özelliği nedeniyle veriler sizin telefonunuzda şifrelenerek yollanır ve karşı tarafın telefonunda şifre çözülerek alınır. Yani internet ağında (Gönderen, servis sağlayıcı, WhatsApp sunucuları, Alıcı arasında) mesajınız şifreli halde dolaşır. İmkansız olmamak ile birlikte mesaj içeriğine ulaşılması çok zordur, hatta çoookkkkk zordur. Yani adamların “merhaba” yazan mesajda göreceği tek şey $#%&*\? gibi bir şey olacak. Ha yok mesajları yedek alıyorsanız her şeyi görebilirler!

  • Kozbon

   Merhaba Gökhan güzel yorumun için teşekkür ederim. Evet haklısınız lakin şuan için bir çok operatör bunu kendi abonesine herhangi bir yasal sorumluluk olmadığı sürece paylaşmamaktadır.

 2. Merhabalar kozbon, birsey sormak istiyorum. Whatsapp eskiden beri gonderilen yazismalari fotograflari vb. bunlari satiyormus ve bunlardan para kazaniyormus. Bu gercekten dogrumu size sormak istedim. Cunku whatsapp yapilan yazismalari gonderilen fotograflari cok dikkatli bi sekilde korudugunu soyluyor. Ote yandan ise whatsappin gelir kaynagi yapilan yazismalari ve gonderilen fotograflari sirketlere satarak para kazaniyormus. Simdiden cevabiniz icin tesekkur ederim sagolun.

  • Kozbon

   Merhaba İsmail, bunu nereden duydunuz bilmiyorum. Milyon dolarlık uygulama olan ve dünyanın en büyük popüler uygulaması olan WhatsApp uygulaması böyle bir hata yapmaz. Neden yapsın? 1-2 kişiden bir kaç para koparmak için uygulamayı tehlikeye alacaklarını sanmıyorum. Fotoğraflar için birşey diyemem lakin mesajlar herhangi bir şekilde yedeklenmemektedir, para, konusunda ilerleyeceksek WhatsApp ilerleyen günlerde inanılmaz bir değişiklik yapacak ve isteyenler bir özellik satın almak için WhatsApp’a ücretler verecek. İçiniz rahat olsun, Fotoğraflar da yüksek bir şekilde şifrelenip öyle saklanmaktadır ve 15-20 gün içerisinde silinmektedir.

   • Bu linkte ki sitede okumuştum ve bundan hariç bir çok sitede de aynisi yaziyor. Verileri satiyormus diye yaziyor. Sizinle paylaşmak istedim. Cevabiniz icin Tesekkurler kozbon.

    • Kozbon

     Ben teşekkür ederim efendim, ilerleyen günlerde bu konu hakkında açıklamalarda bulunacağım.

 3. Whatsapp a uçtan uca şifreleme geldi. Bu uçtan uca şifreleme hat dökümanı değilde normal internet dökümanında mesajların 3. Kişi tarafından öğrenilmesini engeller mİ?

  • Kozbon

   Merhabalar efendim, maalesef bahsetmiş olduğunuz olay sadece WhatsApp uygulaması için geçerlidir. Ne yazık ki diğer bahsetmiş olduğunuz işlemler için geçerli değildir.