Hüseyin Cahit Yalçın Kimdir?

huseyin-cahit-yalcin-kimdir

7 Aralık 1875’te Balıkesir’de doğmuş, ilk ve orta öğrenimden sonra Mekteb-i Mülkiye’den mezun olmuştur. Çeşitli memurluklarda bulunmuş, liselerde edebiyat öğretmenliği yapmıştır. 1896’da Servet-i Fünun topluluğuna katılmış, Servet-i Fünun dergisinin çetin bir savunucusu olmuştur. 1901’den sonra bir yazısından dolayı Servet-i Fünun dergisi dağılmıştır. II.Meşrutiyet’e kadar kalemi bırakmıştır. Birkaç dönem milletvekilli de seçilen Hüseyin Cahit yazıları nedeniyle sürgünler yaşamıştır. 1957 yılında İstanbul’da ölmüştür.

Sponsorlu Bağlantılar

EDEBİ KİŞİLİĞİ

  • Dönemin eski edebiyatına karşı yeni edebiyatı, Doğu kültürüne karşı Batı kültürünü savunan, eleştiriliyle tanınmış en önemli sanatçısıdır.
  • Sanatını tamamıyla Batı’ya borçlu olduğunu söylemiş, Doğu’nun hiçbir eserinin kendi sanatını oluşturmadığını dile getirmiştir.
  • Yazdığı yazılar sebebiyle defalarca ölüm tehlikesi ile karşı karşıya kalmış ve sürgünler yaşamış sanatçı roman, hikaye, anı, biyografi türlerinde de yazmasına rağmen özellikle tenkit alanında ün sağlamıştır.
  • Servet-i Fünuncuları anlaşılır olmadıkları düşüncesiyle “soysuzlar” manasında “dekadan” olarak suçlayan Ahmet Mithat’a karşı şiddetli kalem mücadelesi başlatmıştır.
  • Özellikle romanlarında yalın, süssüz ve yapmacıksız bir dil kullanmıştır. Hikayeleri teknik bakımından çok sağlam olmasa da hikayelerinde kuvvetli bir anlatım gücü ve realizm vardır. Dili ve üslubu romanlarına göre daha kuvvetlidir.
  • Çeviri olarak kaleme aldığı “Edebiyat ve Hukuk” adlı makalesi Servet-i Fünun dergisinin kapatılmasına neden olmuştur.

ESERLERİ

Roman; Nadide, Hayal İçinde

Öykü; Hayat-ı Muhayyel, Hayat-ı Hakikiye Sahneleri, Niçin Aldatırlarmış

Anı; Edebi Hatıralar, Siyasal Anılar

Biyografi; Talat Paşa(1943)

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Mehmet Rauf Kimdir? başlıklı yazı da avukat mehmet rauf çiçek, mehmet rauf benim olsaydın ve mehmet rauf bey hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. sevdiğim sanatçılardan biri elinize sağlık.

  2. Faruk

    Nadide romanını okudum şuan ödevim nedeniyle Hayal İçinde romanını okuyorum.