İlk Defa YGS’ye Gireceğim Ne Yapmalıyım?

İlk Defa YGS'ye Gireceğim Ne Yapmalıyım?

Her sene olarak YGS sınavına girdiğimizden dolayı edinmiş olduğumuz tecrübeleri sizler için kısaca detaylı bilgiler vereceğiz. 2016 Senesinde ÖSYM tarafından düzenlenen ve önümüzdeki günlerde yapılacak olan YGS sınavına neredeyse sayılı saatler kaldı diyebiliriz. 13 Mart 2016 Saat 10:00’da milyonlarca üniversite adayların gireceği YGS sınavında dikkat etmeniz gereken işlemleri tek tek yazacağım. Vermiş olduğum tavsiyelere uyarak kolaylıkla stressiz bir sınavı geride bırakıp hayata yeni bir adım atmış olacaksınız, bir çok öğrenci yaklaşık olarak sınava 1 sene kadar çalıştıktan sonra sınav esnasında ihtiyaçları ve bazı heyecanlarından dolayı sınavda tam anlamıyla odaklanamadığından dolayı sınav esnasında heyecanına yenik düşüyor ve normalde sergilemiş olduğu performansı sınavda da gösteremiyor. YGS Sınavlarına ilk defa girecek olan sınav adayları ilk olarak sınav haftasında çok çalışmaları gerekmektedir, onun yerine kişinin hoşuna giden günlük hayat aktivitelere katılmaları onun için daha iyi olacaktır. Sınava saatler kala rahatlatıcı şarkılar, dilinize dolanmayan parçalar dinleyerek ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Bunun haricinde alt kısımda yer alan bir kaç önerilere de göz atmanızı tavsiye ederim.

Sponsorlu Bağlantılar

Sınav Hazırlıkları

 • Sınav Pazar günü yapılacak, bunun için mutlaka sınavın olacağı kuruma giderken yanınıza bir arkadaşınızı ya da aile bireylerinden birini getirmeyi ihmal etmeyin.
 • Sınavda ek olarak çanta götürmek, kalem defter silgi ve teknolojik ürünler götürmek yasaktır bunun için her ihtimale karşı yanınızda size destek sağlayacak birini götürmeyi unutmayın. Genellikle okulun etrafında bulunan kırtasiyeler emanetçi olarak sizlerden bir ücret alıp sizlerin parasını ve diğer eşyalarınızı saklamaktadır.
 • Sınavın olacağı okulu daha önceden bulmanız oldukça işinize yaracaktır, sınav öncesi sınava nerede gireceğiniz okulu gidip görün. Sınav günü bir çok kargaşa yaşanacaktır bunun için şimdiden okulunuzu bulmanızda fayda var.
 • Sınav günü erken kalkıp, tam anlamıyla adam akıllı kahvaltı yapın ve sabah kalktığınızda bir tane çikolata yemeniz zihninizin açılmasında önemli etken gösterecektir.
 • Sınav akşamı erken yatmayı ve sınav günü erken kalkmayı ihmal etmeyin.
 • Lavabo ihtiyaçlarınızı evden çıkmadan önce giderin, sınav günü çok su tüketmemeye çalışın.
 • Sınava girmeden önce yanınızda bir su götürmeyi unutmayın, suyun üzerinde yer alan etiketi çıkartmayı unutmayınız.
 • Sınav belgenizi daha önceden hazırlamayı unutmayın, “ne de olsa okulun oradan çıkartırım” diyerek yola çıkmayın bugünün işini yarına bırakmayın. Pazar günleri kırtasiyelerin kapalı olma durumu oldukça yüksek.
 • Sınav esnasında heyecan yapmayın, altı üstü bir sınav olmazsa bir daha ki sene olur diyerek kendinizi çok sıkmayın.
 • Sınavın ilk yarısı bittikten sonra hemen sınıfı terk etmeyin, sınavınızı bitirdikten sonra optik formunu mutlaka kontrol ediniz.
 • Vaktiniz var ise daha önceden boş bıraktığınız soruları yine dönüp bakınız ve yapmış olduğunuz soruları tekrar kontrol ediniz.
 • Ayrıca kopya çekmeye sakın yeltenmeyin sınav gözetmenleri yakaladığı an sınavınız iptal olup ÖSYM tarafından belli bir ceza alırsınız. Ve ayrıca sınıfa girdiğiniz vakit göreceksiniz ki bir çok kişi sınav stresinden dolayı put gibi oturup beklemede olacaktır bunlara hiç aldanmadan sıranıza geçip sınavın başlamasını ve gözetmen öğretmenlerin yapmış olduğu açıklamaları dinleyiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan YGS'de 180 Almak İçin Kaç Net Gerekir? hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.