İlk Makası Kim Buldu?

İlk Makası Kim Buldu?

Kozbon ailesi olarak uzun zamandır araştırma yapmaya ara vermiştik, işte bugün sizlere çok farklı bir konu anlatacağız. Bu konumuzda ilk makasın hikayesini anlatalım dedik, kim buldu nasıl buldu gerçekten çok merak edilen konulardan biri; Başlayalım..

Sponsorlu Bağlantılar

Demirin yeni işlendiği devirlerde, İsviçrelilerin dedeleri olan Helveçya’lılar makası ilk defa kullanmışlardır. Neuenburgersee’de bugünkü Marin civarında yapılan La Tene kazılarında eski bir Kelt sitesinden demir bir makas çıkarmıştır. Deri ve kumaşları makasla kesmek, işleri oldukça kolaylaştırmıştır. Binlerce kilo yün elde etmek için yolunan koyunlar, bu aletle rahatça kır kılabiliyordu. Makas Romalılar arasında Milattan 3000 sene önce yayıldı. Bu pek lüzumlu aletin ilk basitmodeli, bir vidayla sıkıştırılmış iki bıçaktan ibaretti. 16.’ncı asra kadar bu model en fazla kullanılan şekil olmakla beraber, makasın vidalı, çift kulplu ve kollu biçimleri de vardı. Makas bugün bile insanlarınçok işine yaramaktadır.

Her gün kullanmış olduğumuz makasında böyle bir öyküsü var, önceden 2 bıçağın bir arada tutulmasıyla kullanılan makasın artık şimdi daha kolay ve daha güvenli bir şekilde kullanabiliyoruz. Bakalım teknoloji daha ne kadar ilerleyecek, ilerleyen zamanlarda uçan arabaları görebilecek miyiz.

Uçan araba diyorum, şuan bana çok saçma geliyor ama eminim binlerce kişi merakla bu anı bekliyordur 🙂

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan İlk Uçağı Kim Bulmuştur? başlıklı yazı da ilk uçağa binenler, ilk uçağı bulan kimdir ve ilk uçağı bulan türk hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.