Instagram Hikaye (Stories) Nedir?

Instagram Hikaye (Stories) Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Snapchat uygulamasını kullanıyorsanız bugün saat 16:00 gibi Instagram’a gelen hikaye özelliği mutlaka sizlere tanıdık gelecektir lakin bu yenilik Snapchat uygulamasıyla birebir aynı değil. Peki bugün gelen özelliklerden olan Instagram hikaye nedir? Bunun için Instagram uygulaması yine farkını ortaya koymuş ve farklı bir şekilde kendi kullanıcıların hikaye paylaşmasını sağlamaktadır. Instagram uygulamasında artık bizlerde tıpkı Snapchat uygulamasında hikaye adı altında fotoğraflar paylaşabilir ve bu fotoğrafların üzerine istediğimiz gibi yazılar yazabilir, istediğimiz emojileri ekleyebilir, Instagram’ın sunmuş olduğu renkli çizgiler ile çizimler yapabiliriz. Instagram’a bugün gelmiş olan hikaye özelliğini belli kişilerin görmemesini sağlayabiliriz, ayrıca hikayeye yanıt olarak sizlere mesaj gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Yine Snapchat uygulamasında olduğu gibi hikayelere kimlerin bakmış olduğu özelliği yine Instagram uygulamasında da mevcut, Instagram’a eklenen hikaye özelliğini sizlerde kullandıysanız ve bu hikayenizi yani fotoğrafınızı çektiyseniz Instagram’da bu fotoğrafa kimlerin baktığı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Aynı şekilde eğer ki siz bir kişinin hikayesine bakarsanız o kişi sizin ona ait olan hikayesini okuduğunuzu görebilir. Yani hikayelere baktığınız vakit karşı tarafın haberi olmaktadır onun için bütün hikayelere bakmamaya özen gösterin. Özellikle eski sevgilinizin paylaşmış olduğu hikayeleri farklı fake hesap adı altında bakarak bir şekilde fail olmanızı engelleyebilirsiniz. Instagram Stories hakkında en çok merak edilen konular hakkında da bilgiler ekledim.

Sponsorlu Bağlantılar

Instagram Hikaye Gülücük Nasıl Eklenir?

Instagram Hikaye Gülücük Nasıl Eklenir?

Instagram Hikaye özelliğine gülücük ekleyebilmek için ilk olarak emoji desteği olan bir klavyeye sahip olmanız yeterli olacaktır. Eğer ki telefonunuzun klavyesinde emoji özelliği yok ise Google Play üzerinden emojili klavyeler indirebilirsiniz. Telefonunuzun klavyesinde emoji özelliği varsa da çekmiş olduğunuz fotoğrafın hemen sağ üst köşede “Aa” yazan işaretine dokunuyorsunuz ve ardından klavyeniz ile emoji ekliyorsunuz ve bu emojiyi istediğiniz yere taşıyabiliyorsunuz.

Instagram Hikayelerimi Kimler Görmüş Nereden Bakabilirim?

Kimlerin hikayelerinizi okuduğunu merak ediyorsanız ilk olarak paylaşmış olduğunuz hikayeyi açınız ve ardından alt kısımda göz işareti (hayır, illuminati değil) çıkacaktır o göz işaretine dokunup yukarı doğru kaydırdığınız vakit kimlerin hikayelerinize baktığını görebilirsiniz.

Instagram’da Hikaye Nasıl Silinir?

Instagram’da hikaye silebilmek için, hangi hikayenizi silmek istiyorsanız onu açınız ve ardından fotoğrafın hemen altında bulunan ÇÖP KUTUSU işaretine dokunarak hikayenizi silebilirsiniz. Lakin (Evet – Hayır) gibisinden sizlere herhangi bir soru sormamaktadır direk hemen hikayenizi silmektedir.

instagram-hikaye-stories-nedir

Instagram’da Hikaye Yazı Nasıl Büyütülür?

Hikaye üzerinde yazmış olduğunuz yazıyı büyütebilmek için, yazınız üzerine dokunarak sağa ve sola çekerek büyütebilirsiniz ayrıca ters işlem yaparak yazıyı küçültebilirsiniz.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Instagram Mesajları Bilgisayardan Okumak hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. Insktramdaki hikayeler açılmıyor

  • Kozbon

   Merhaba efendim, Instagram üzerinden karşılaşmış olduğunuz hata nedir? Hikayeleri açarken herhangi bir hata alıyorsanız bunu belirtirseniz sizlere yardımcı olmak ve bazı alternatif yollar sunmak isterim.

 2. İnstagram hikayeme bakanların listesinde kişiler karışık olarak görünüyor. Örneğin bir arkadaşım hep 2. Sırada kalıyo, önce baksa da sonra baksada hep 2. Bu neye göre oluyor?

 3. bakanlarda bazı kişiler sürekli üst sırada başkaları baksada alta gidiyo. O isimler hep üstte sabit kalıyo bunun sebebi nedir ?

  • Kozbon

   Merhabalar efendim, Instagram uygulaması yeni bir güncelleme almış. Önceden ilk bakanlar listede en alt sırada yer alırken yeniler üstte yer alıyordu. Şuan için random olarak sıralanıyor veya tekrardan tekrardan bakanlar üst sıralarda yer alıyor. Tam bir çözüm üretebilmiş değilim.

 4. Merhaba kozbon benım hikayem de alttaki kişiler hep değişiyor ama bi kişi ne zman bakarsa baksın en üste geliyor ismi bu neden oluyor????

 5. Hikayenin ekran görüntüsünü alsam bildirim gider mi?

  • Kozbon

   Merhabalar efendim, hayır bu işlem şuan için Instagram Stories’de geçerli değildir. Ekran görüntüsü alırsanız herhangi bir sorun olmayacaktır ve karşı tarafa bildirim gitmeyecektir. Bu işlemi yapmadan önce bir kez daha emin olmak adına bir arkadaşınız da deneme yapabilirsiniz veya Instagram üzerinden @kozboncom olarak bizleri takip ederek deneme de yapabilirsiniz.

 6. Hikayeyi 22 kişi gördüğündede üstte aynı kişi var 40 olduğundada. Yani en son bakan yada ilk bakan üstte değil sıralama neye göre. Çok bakmaya göre mi acaba

 7. Peki sadece anlık fotoğraf çekimlerini mi paylaşıyoruz?? Yani kütüphanede olan resim paylaşılamaz mı

  • Kozbon

   Merhabalar efendim, galeriden fotoğraf paylaşmak için kamerayı açtınız vakit parmağınız ile aşağı doğru çekerek son 24 saate kadar galerinizde çekilmiş olan fotoğraflara / son 24 saat içerisinde değişiklik yapılmış olan görüntülere ulaşabilirsiniz.

 8. İnstagramdaki hikayeleri görenlerin sırası neye göre ilk gören desem değil

  • Kozbon

   Merhabalar efendim, büyük ihtimalle hikayeye ilk bakan kişiler listenin alt kısımlarında yer alıyor. İlk bakanlar altta daha sonradan yeni bakanlar üstte yer almaktadır.

 9. Merhabalar instagramda takip etmediğin kişinin hikayesini görüntülediğinde bildirim gider mi karşı tarafa ?

  • Kozbon

   Merhaba Filiz, hikayesini açmış olduğunuz kişiler kimlerin hikayelerini okuduğunu görmektedir.

 10. Fotoğraflara sürekli bakanları nasıl anlayabiliriz bu özellik var mı?

 11. Güncelleme sonrası bakan liste sıralaması değişti. Neye göre sıralama oluyor?

  • Kozbon

   Merhabalar efendim evet bunu bende fark ettim lakin en son bakanlar listede ilk sırada yer almaktadır test ettim öyle bir sonuç elde ettim.

 12. Merhabalar ben eski sevgilimin hikayesine baktım Ama ne o beni nede ben onu takip ediyorum yinede baktığımı görebilir mi?

 13. merhaba

  snap teki emojileri nasıl kullanabiliriz (ınstahikaye de)

  teşekkürler

  • Kozbon

   Merhabalar efendim, Instagram’da kullanmak istediğiniz emojileri klavyenizden ekleyebilirsiniz. Klavyenizdeki emojiler farklı ise bunu yapabilirsiniz, bunun için telefonlarınıza farklı emojilere sahip olan klavyeyi indirmeniz yeterli olacaktır.

 14. Hikayeler açılmıyorrrr

 15. ilk bakan kişi en altta oluyor dimi son bakanda en üstte diyelimki üstte baska biri var ve sonradan baska biir geliyor ama bu daha önceden bakmış biri bu durum onun tekrar baktığınımı gösterir

  • Kozbon

   Merhabalar efendim, ilk bakan kişiler en alta gider. En son bakanlar ise en yukarıda yer alır, bir kişi baksa ve daha sonrasında defalarca yine baksa bile aynı yerinde kalır.

   • peki birinin yerinin değişmesi negden kaynaklanıyor

    • Kozbon

     Merhabalar efendim, bu konu hakkında biraz açıklama yapar mısınız? Kullandığınız işletim sistemi Android mi? Normal şartlarda kimsenin yeri değişmez, eğer ki izleyen bir kişi sizi engeller ise listeden çıkar ve bir alt sıradaki üste gelir.

    • evet android kullanıyorum hikayeyi paylaştığımda altlarda olan biri daha sonradan üste çıkıyor engelleme gibi bi durumda yok bunun hakkında internete çok baktım ama bulamadım

    • Kozbon

     Merhabalar efendim, neden yukarı çıktığı konusunda bir bilgim yok normal şartlarda ilk bakan kişiler listede en alt kısımda sırayla yer alır ve herhangi bir olay sonucunda yukarı çıkmaz bu durum için sizi yanlış yönlendirmek istemem ve bir bilgim yok. 🙁

   • Hikâyeme en son bakan en üstte evet ama bir kişi tekrar tekrar girip baktığında yeri değişiyor bence çünkü bazen sıralamanın değiştiğini fark ediyorum ??? Lütfen açıklar mısınız ??? Acilll ???

 16. hikayeye birden fazla bakıldığında ismimiz bakanlar sıralamasında üstlere çıkıyor mu saygılar… 🙂

  • Kozbon

   Medhabakar efendim, hayır böyle bir durum söz konusu değil. Hikayeye ilk kim baktıkça liste de en alt kısımda adı yer alır en son kim baktıysa adı en üst sırada yer alır.

 17. Ayni anda kac hikaye paylasablrz

  • Kozbon

   Merhaba efendim herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır, dilediğiniz kadar Instagram da hikaye paylaşabilirsiniz lakin bu durum karşısında mutlaka internet paketinizi düşünmeyi unutmayın. İnternet paketiniz sizler için değerlidir.

 18. Hi kozbon ekran aldığımızda bildirim gidiyor mu

 19. Yani bizim kaç kere baktığımızı anlayabilecekler mi

  • Kozbon

   Merhabalar efendim, hayır hikayelere birden fazla bakmanız konusunda karşı tarafa herhangi bir bildirim gitmeyecektir. Karşı taraf bunu anlamayacaktır. 🙂

 20. Meraba kozbon instagram şifrem bi arkadaşımda var onun girip girmediğini anlama şansım varmı?

  • Kozbon

   Merhabalar Esra, bir Instagram hesabına aynı anda birden fazla kişi girdiği vakit bildirimler tam anlamıyla sağlıklı olarak çalışmaz. Bildirim size geç gelir veya hiç gelmez arkadaşınıza bildirim gider. Eğer ki uzun zamandır bildirim almıyorsanız bu durum karşısında arkadaşınız hesabınıza giriş yapmış anlamını taşımaktadır. Ayrıca Stories seçeneğine de arkadaşınız bakarsa burada da bir değişikliğin olup olmadığını anlayabilirsiniz.

 21. Arkadaş sormuş ama 2 gün geçmiş, tekrar sorayım. SS alınca bildirim gidiyor mu? Bunun için herhangi güncelleme gelmiş olabilir. Tekrar kontrol edip bilgilendirir misiniz?

  • Kozbon

   Merhabalar efendim, son kontrolü şimdi yaptım yani 11.08.2016 18:16’da gerçekleştirmiş olduğum son sürüm Instagram uygulamasında SS (ekran görüntüsü) alındığı vakit karşı tarafa herhangi bir bildirim gitmemektedir.

 22. Peki ss alırsak karşımızdaki kişi görebilir mi yani Snapchat deki gibi

  • Kozbon

   Merhabalar efendim, hayır şuan için bir özellik Instagram için geçerli değil. Instagram da hikayelerde ekran görüntüsü yani ss aldığınız vakit karşı tarafa herhangi bir bildirim gitmemektedir.

   • Ya lütfen yardım edin instagramda hikayeler kısmını açıyorum ama siyah ekran çıkıyor gözükmüyor. İnstagramı kaldırıp yükledim yine aynı

    • Kozbon

     Merhabalar efendim, Instagram’da böyle bir hata alıyorsanız muhtemelen en temel sebebi telefonunuzda yer alan RAM’i birden fazla uygulama kullanmasından ve Instagram için yeteri kadar RAM’in kalmamasından kaynaklanmaktadır. Bunun için yapacağınız işlemlerden biri Instagram uygulamasının doğru düzgün çalışması için lütfen telefonunuzun arka planında çalışan bütün uygulamaları durdurun ve RAM’i tamamen boşaltın. Ve telefonunuzda kullanmadığınız uygulamaları da kaldırmayı ihmal etmeyin.

 23. begeni olayı yok bunda dimi direk biri açip izleyince onlar gorunuyor goz isaretinde

  • Kozbon

   Merhabalar efendim, evet beğeni olayı yok. Sadece o fotoğrafa yorum yapabilirsiniz ve yorumu da DM olarak hikayesini paylaşan kişiye göndermiş olursunuz. Ayrıca paylaşılan hikayeler bir süre sonra Instagram tarafından silinmektedir.

 24. Nereden hikaye silebiliyoruz lütfen adımlarını yazar mısın?

  • Kozbon

   Merhabalar efendim, hangi hikayenizi silmek istiyorsanız o hikayenizi açınız ve ardından o hikayenin hemen altında bulunan ÇÖP KUTU işaretine dokunmanız durumunda direk olarak Instagram’da bulan hikayenizi kalıcı olarak silebilirsiniz.

 25. kozbon merhaba silme tuşunun yanındaki oklar ne işe yarıyor

  • Kozbon

   Merhaba Bülbül, güzel sorun için ve dönüşün için teşekkür ederim. Buradaki işaretler şu anlamı ifada etmektedir, soldan birincisi yani 1. işaret aşağıya doğru bakan ok işareti bu resmi telefonunuza kaydetmeniz konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Yukarıya bakan ok ise bunu Instagram’da kırpıp ve paylaşmanızı sağlayacaktır.

   • cevap için teşekkür ederim kozbon bir de instagram hikayede video nasıl paylaşabilirim

    • Kozbon

     Merhaba bülbül, Hikayelerim kısmında uzun video paylaşmak istiyorsun kamerayı açtığınız vakit alt kısımda büyük yuvarlak daireye uzun basmanız yeterli olacaktır. Burada bu işarete uzun bastığınız vakit ses uyarısı sonrasında video çekmeye başlamış olacaksınız. Ayrıca sesi paylaşmak veya kapatmak istiyorsanız video sonunda sol üst köşede bulunan SES işaretine dokunarak videodaki sesleri kapatabilir veya açabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederim.