Kahve Nasıl Bulundu?

Kahve Nasıl Bulundu?
Brezilya ve orta Amerikada yetiştirilen milyonlarca kahve ağacının kaptan Desclieux’nün 1720’de Paris bitki bahçesinden Martinik adasına götürüp diktiği ağaçtan meydana çıktığını söylenir. Martinik’te kurulan muazzam fidanlıklar sayesinde kahve yayıldı. Bugün 1.750.000 hektar yer kaplayan tarlalardan senede 2 milyn ton kahve elde edilir. Kahvenin atanı Habeşistan’dır. Taneleri kavurma usulünün ne zaman bulunduğu bilinmiyor. İranda kahve içmek 875 senelerinde adet olmuştu. 15’inci asırda Araplar arasında yayıldıktan sonra 1624 senesinde Venedikliler u maddeyi mühim miktarda ithal ettiler. Fakat kahve “halkı şüpheli yollara sevkeden içki” sayıldığı için satışı yüksek vergiye tabi tutuldu. Hatta bir ara yasak edildi. Kahve içenler çok ağır cezalara çarptıldı. Fakat bütün bunlara rağmen kahve her tarafa yayılarak pek sevilen bir içki haline geldi.

Sponsorlu Bağlantılar

Acaba kahve içmek haram mı? Her neyse şakayı bırakalım, kahvenin Türkler tarafından bulunduğunu sanıyordum meğersem tarihi ve geçmişi çok öncelere dayanıyormuş. Eee o zaman şu Eminönündeki meşhur kahveci abimiz neden bu kadar çok ünlü..

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Teleskop Nasıl Bulundu? başlıklı yazı da teleskop niçin kullanıldı, teleskopu ilk bulan kişi ve teleskopu kim icat etti hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.