Kısaca: Avrupa Birliği

kisaca-avrupa-birligi

Avrupa Birliği ilk olarak, II. Dünya Savaşı’nın getirdiği yıkımı engellemek için ve Avrupa devletleri arasında daimi barışın sağlanması amacıyla ekonomik işbirliği çerçevesinde çalışan bir örgüt olarak kurulmuştur. 25 Mart 1957 ‘de Roma’da imzalanan Roma Antlaşması’yla bu birlik resmen kurulmuştur. Ekonomik eksenli kurulduğu için birliğin ilk adı Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) olmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar

Günümüzde siyasi bir kimlik de kazanmasından dolayı adı Avrupa Birliği olarak anılmaktadır. Türkiye bu birliğe kuruluşundan itibaren üye olmaya çalıştığından 1959 yılında başlattığı girişimini 12 Eylül 1963’te imzalanan Türkiye-Avrupa Birliği Ortaklık Antlaşması (Ankara) ile resmileştirmiştir.

Ancak siyasi tercihlerin değişmesi ve iç çalkantılar sonucunda bu süreç aksamaya uğramış ve yeni diş açılım döneminde Avrupa birliğine resmen adaylık başvurusu yapılmıştır (14 Nisan 1987).

1 Ocak 1996 yılında Avrupa Birliği il Gümrük antlaşması imzalayan Türkiye’nin, 10 Aralık 1999’daki Helsinki Zirvesi’nde tam üyelik adaylığı kabul edilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Selçuklu Devletinin Sosyal ve Ekonomik Hayatı başlıklı yazı da anadolu selçuklu devleti sosyal ve ekonomik hayat, anadolu selçuklu devletinde sosyal ve ekonomik yaşam ve büyük selçuklu devletinde sosyal ve ekonomik hayat nasıldır hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Bir sürü kez katılma isteği yollamışız ancak artık yollasak nolur yollamasak nolur.