Kısaca: Kuzey Atlantik Paktı (NATO)

kisaca-kuzey-atlantik-pakti-nato

NATO 1949’da Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington’da imzalanan bir anlaşmayla 12 Devlet tarafından kurulmuştur. Siyasi, ekonomik ve kültürel işbirliği de dahil olmak üzere savunma amacıyla kurulmuş bir teşkilattır.

Sponsorlu Bağlantılar

En yüksek karar organı Kuzey Atlantik Konseyi’dir. NATO Genel Sekreteri ve üye ülkelerin dışişleri bakanlarından oluşur. Savunma Planlama Konseyi, Savunma Bakanlar düzeyinde toplantı yapar. Askeri Komite ise Genel Kurmay başkanlarından oluşur. NATO, Soğuk Savaş döneminde Sovyetler Birliği’nin başını çektiği Varşova Paktı’na karşı kendini Batı dünyasının ve değerlerinin savunucusu olarak konumlandırmıştır. 19901dan itibaren bu rakip paktın çökmesinden dolayı farklı bir açılım ve görev alanları aramaktadır. Günümüzde Doğu Bloku üyelerinin bir kısmını da içine alan NATO, sürekli büyüme eğiliminde olup, sürekli büyüme eğiliminde olup ana düşman olarak uluslararası terörizmi belirlemiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Kısaca: Avrupa Birliği başlıklı yazı da avrupa birliği adalet divanı, avrupa birliği aday ülkeler ve avrupa birliği amacı hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Olası bir 3. Dünya savaşı yaşanmamış Allah’tan o zamanlar… İnşallah şimdide yaşamayız.