Kısaca Mehmet Emin Yurdakul’un Edebi Kişiliği

kisaca-mehmet-emin-yurdakulun-edebi-kisiligi

Sponsorlu Bağlantılar

13 Mayıs 1869 tarihinde İstanbul’da Salih Reis adlı fakir bir balıkçının oğlu olarak dünyaya gelen sanatçı, para kazanmak için Mektebi Mülkiye’nin idadi bölümünden ayrılmış ve çok çeşitli memurluklarda görev almıştır. şiirleri nedeniyle hükümet tarafından eleştirilince çeşitli görevler verilerek İstanbul’dan uzaklaştırılmıştır. Türk Yurdu Cemiyeti ve Türk Ocağı’nın kurucuları arasında yer almış, Erzurum Valiliği’nden emekliye ayrılmış ve milletvekili olarak görev almıştır Yazdığı vatan şiirleriyle geniş kitleleri etkileyen şair 1944 yılında İstanbul Beşiktaş’ta ölmüştür.

EDEBİ KİŞİLİĞİ: 

Türkçülük düşüncesini şiir sahasında ilk defa sanat ideali haline getiren kişidir. İlk şirini Asır gazetesinde yayımlamış, Cenge Giderken  başlıklı şiiri “Ben bir Türküm, dinim cinsim uludur/Sinem, özüm ateş ile doludur” mısralarıyla Türk edebiyatında Türklük heyecanını dile getiren ilk şöhretli şiir olmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar

Eserlerinin tümünü Türk halkı için yazmış ve Türklüğün bütün konularını şiirlerine dahil etmiş, bireysel konulara şiirlerinde yer vermemiş; bu yönüyle “Milli şair”, “Türk şairi” isimleriyle anılmıştır.

Şiirlerini hece vezniyle ve sade bir dille kaleme almıştır.

Şiirleri manzum nesir denebilecek bir tarzla ve halk şiirine yaklaşan bir yapıyla örülmüştür.

Şairaneliğin olmadığı şiirlerinde halk söyleyişin sesine varamamış olması, şiirlerinin şiirsel ve estetik hususiyetlerinin azlığı etki gücünü zayıflatmıştır. Büyük bir aşkla Türkçülüğü işlemiş olması ve duygularını samimiyetle dile getirmesi sanatının en önemli yönüdür.

Sone serbest müstezat gibi birçok şekli kullanması, dörtlük geleneğinin dışına çıkarak 6-8 mısradan oluşan şiirler yazması, Türk Halk şiirine uzak olan 16 ve 19’lu hece kalıplarını tercih etmesi şiirlerinin en çok eleştirilen yönüdür.

ESERLERİ

ŞİİR: Türkçe Şiirler, Türk sazı, Ey Türk Uyan,Tan Sesleri,Ordunun Destanı,Dicle Önünde,Turana Doğru,Zafer Yolunda, isyan ve Dua, Aydın Kızları, Mustafa Kemal, Ankara

DÜZYAZI: Fazilet ve Asalet, Türkün Hukuku, Kral Corc’a Dante’ye

 

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Ahmet Hikmet Müftüoğlu Kimdir? başlıklı yazı da ahmet hikmet müftüoğlu alparslan, ahmet hikmet müftüoğlu alparslan masalı ve ahmet hikmet müftüoğlu alparslan özeti hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.