Kısaca: Osmanlı Ordusu

Osmanlı Ordusu

Sponsorlu Bağlantılar

İlk dönemler ordu, gönüllü unsurlardan ve aşiret kuvvetlerinden oluşturulurdu. Düzenli ordu için çalışmalar Orhan Bey Dönemi’nde başlamış, Yaya ve Müsellem birlikleri kurulmuştur.

a. Kara Ordusu

1. Kapıkulu Ocakları

1. Murat Dönemi’nde asker ihtiyacını karşılamak için devşirme sistemine bağlı olarak Kapıkulu Ocakları kurulmuştur. Bu uygulamada Hıristiyan ailelerin çocukları devlet tarafından alınır ve bir kısmı asker olarak yetiştirilirdi.

2.Kapıkulu Piyadeleri

Acemi Ocağı: Hıristiyan çocuklar Türk ailelerinin yanında Türk geleneklerini öğrenir, daha sonra Acemi Ocağı’na kaydedilirdi. Temel eğitime tabi tutulan devşirmeler buradan değişik ocaklara ve Enderun’a aktarılırdı.

Yeniçeri Ocağı: Görevi padişahı korumaktı. Barış zamanlarında Divan-ı Hümayun’u korur, şehirde güvenliği sağlardı. Komutanları Yeniçeri Ağası idi.

Sponsorlu Bağlantılar

Yeniçeriler üç ayda bir adı verilen maaşlarını alırlardı. Düzenli eğitim alır, askerlikten başka işle uğraşamaz, emekli olmadan evlenemezdi. Padişah adı altında para ilk tahta geçtiğinde alırlardı.

Cebeci Ocağı: Silahların bakım ve onarımı, cephanelerin hazırlanmasından sorumlu idi.

Topçu Ocağı: Top imal eden ve bu silahı kullanan ocaktı.

b. Kapıkulu Süvarileri

İstanbul’la yakın bölgelerde bulundurulan atlı birliklerdi.

II. Eyalet Askerleri

Eyalet askerleri, masrafları dirlik sahipleri tarafından karşılanan askerlerdi. Osmanlı ordusunun temel gücü olmuş ve Türklerden oluşmuştur.

Barış dönemlerinde çiftçilikle uğraşmış, bölgelerinin güvenliğinin bağlanmasına yardımcı olmuşlardır.

III. Yardımcı Birlikler

Gönüllülerden oluşan yardımcı birlikler, Akıncılar, Azapları Beşliler şeklinde gruplanırlardı.

b. Donanma

Osmanlı donanmasının temelleri Orhan Bey Dönemi’nde atılmıştır. Ortadan kaldırılan Karesi Beyliği’ne ait donanmanın bu konuda önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Gelibolu’da açılan tersane ile denizcilikte önemli bir adım atılmış oldu. İlk deniz savaşı Çelebi Mehmet Dönemi’nde Venediklilerle yapıldı.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Türk Dış Politikası Nedir? başlıklı yazı da türk dış politikası açıköğretim, türk dış politikası açıköğretim soruları ve türk dış politikası ahmet davutoğlu hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Osmanlı ordusu hakkında oldukça geniş ve bilgilendirici bir yazı olmuş, teşekkürler..