Kurban Keserken Neye Dikkat Edilmeli?

Kurban Keserken Neye Dikkat Edilmeli?

Öncelikle şunu söylemek isterim kurban kesilirken kurbana eziyet etmemek gerekir. Onları çekiştirmek kuyruğunu koparmak hayvana zulmetmek onu yerde sürüklemek haram olan şeylerdir. Keskin bir bıçakla bunu bilen birisinin yapması gerekir. Yemek borusu nefes borusu ve atar damarlardan birinin kesilmesi gerekir ki hayvan eziyet çekmeden ölmüş olacak. Ve bu şekilde kurban olmuş olacak. Kurbanları birbirinin üzerine yığıp kesmeyiniz yani kanı göstererek kesmeyiniz o hayvanda korkabilir onun için ibadet yapalım diye günaha girmemek gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hz. Peygamber efendimiz kurbanın önünde bıçağını keskinleştiren birini görünce ona dedi ki ” sen iki kez mi bu hayvanı öldüreceksin” işte bu sözüyle bizleri uyarmıştır.

Birde kurban bayramında kurbana karşı olanlar vardır ki bunları anlamak mümkün değildir hayvan sevgisi kurban’ a karşı olmayı gerektirmez yersin ya da yemezsin bu senin bileceğin bir iş ama bu izinli bir ibadettir. Her gün dünyanın her tarafında milyonlarca hayvan kesiliyor önemli olan usulüne uygun kesmek ve onun yanı sıra kurban bayramında hayvan kesmenin bir özelliği daha var fakir için kesiliyor. Yani birisi et için diğeri fakir için başkası için Allah rızası için kesiliyor. Bu nedenle gözleri kapatılması iyi olur hayvan kıbleye çevrilir Allah’ ın izni ile kesildiği belirlenir ve üç defa bismillahi Allahü ekber denilerek sonra en-am suresi 162–163 en-am 79. Ayetler okunur sonra başkası kesecekse vekalet verilir ve kurban kesilir.

Şimdiden bayramnızı tebrik ederim, bugün sizlere Kurban Keserken Neye Dikkat Edilmeli? sorusunu yanıtlamış olduk.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan İsmek Web Tasarım Sınav Soruları başlıklı yazı da ismek web tasarım, ismek web tasarım kursları ve ismek web tasarım sorusu hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.