Mehmet Rauf Kimdir?

mehmet-rauf-kimdir

1875’de İstanbul’da doğan sanatçı ilk ve orta öğrenimden sonra Bahriye Mektebi’ni bitirmiş ve deniz subayı olmuştur. Edebiyata ilgisi Deniz Lisesi’nde okurken başlamıştır. Yurt dışı göreviyle çeşitli ülkelerde bulunan sanatçı, 1908 yılında Bahriye’de ayrılarak sadece yazarlık yapmaya başlamıştır. Üç kez evlenen Mehmet Rauf, ilk evliliğini Tevfik Fikret’in halasının kızıyla yapmıştır. Bir yıl süren ikinci evliliğini ise zengin bir kadınla yapmıştır. Çeşitli gönü maceraları içinde sürüklenen Mehmet Rauf son olarak genç bir kadınla evlenmiş, ancak bu evliliğin henüz ilk haftalarında geçirdiği felç yüzünden yatağa düşmüş ve 23 Aralık 1931 tarihinde İstanbul’da ölmüştür. Ömrünün son yılları yokluk içinde geçmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

EDEBİ KİŞİLİĞİ

 • Halit Ziya Uşaklıgil’den sonra, dönemin en ünlü romancısıdır.
 • Romancılığının oluşmasında Fransız realistlerin ve Halit Ziya’nın etkisi vardır.
 • İlk psikolojik roman örneği kabul edilen Eylül en önemli eseridir.
 • Eserlerinde Servet-i Fünun karakterine uygun bir şekilde, bireyin iç dünyasını başarıyla anlatmıştır.
 • Halit Ziya Uşaklıgil’den ayrılan en önemli yönü dilinin sadeliğidir. Sade diline karşın Halit Ziya’dan daha zayıf bir Türkçe kullanmıştır. Ayrıca Halit Ziya kadar realist gözlemlere sadık kalmamış, çoğu zaman kişileri görmek istediği gibi anlatmıştır.
 • Romanlarının ve hikayelerinin en önemli konusu aşk, kadın, ihtiras, özlem olan sanatçının romanlarında anlattığı konularla gerçek yaşamı arasında kuvvetli bir bağ vardır.
 • Halit Ziya’nın açtığı mensur şiir anlayışını Siyah İnciler adlı kitabına aldığı mensur şiirleri ile devam ettirmiştir.
 • Roman, hikaye, mensur şiir, tiyatro gibi türlerde yazmıştır.

ESERLERİ

Roman; Eylül, Genç Kız Kalbi, Karanfil ve Yasemin, Son Yıldız, Kan Damlası, Halas, Böğürtlen, Ferda-yı Garam

Oyun; Cidal, Sansar, Pençe, Eski Aşk Geceleri Aşıkane, Hanımlar Arasında, Menekşe, Aşk Kadını, Kadın İsterse

Öykü; İhzar, Son Emel, Bir Aşkın Tarihi, İlk Elmas, İlk Zevk

Mensur Şiir; Siyah İnciler

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Şevket Rado Kimdir? başlıklı yazı da şevket rado, şevket rado edebi kişiliği ve şevket rado eserleri hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. Kozbon

  Mehmet Rauf, yazdığı eserlerle tam bir psikolojik aşk yazarıdır. İlk psikolojik roman Eylül’ü de yazmıştır.
  Romanlarındaki kadınlar isterse, hanımlar arasında yaşarken son emeline bile ulaşırlar. Ancak aşıkane yaşanan bu duygusal eski aşk geceleri günümüz dünyasında sansarların pençeleriyle parçalanmıştır.
  Mehmet Rauf kalemine sarılır ve en temiz aşk hikayelerini yazar, bu adama bayılıyorum.

 2. Mehmet Rauf romanlarında bir aşkın tarihini yazar. Romanlarından bir aşkın tarihini yazar. Romanlarında genellikle bir genç kızın kalbi, menekşe, böğürtlen, karanfil ve yaseminlerle dolu aşk bahçelerinde dolaşır.

 3. edebiyat ödevi için gerekliydi teşekkür ederim