Memduh Şevket Esendal (1983-1952)

Memduh Şevket Esendal (1983-1952)

Memduk Şevket Esendal; 29 Mart 1883’te Çorlu’da doğan sanatçının çocukluğu savaş yıllarına rastladığı için ve maddi sıkıntılar nedeniyle düzenli bir eğitim görmemiştir. Kendi kendisinin yetiştirmi; Arapça, Farsça, Fransızca öğrenmiştir. Babasının ölümünden sonra çalışarak ailesine bakan sanatçı 1900’de gümrük memur olmuş, ittihat ve Terakki Cemiyeti’ne girerek parti müfettişi olarak Anadolu’yu dolaşmıştır. 1921’de orta elçi olarak Azerbaycan Bakü’ye gönderilmiştir. Dönüşte “Me”lek” adlı haftalık siyasi gazeteyi çıkarmış, çeşitli liselerde de coğrafya öğretmenliği yapmıştır. Bu süreçten sonra çeşitli elçilik görevlerinde bulunmuş ve birkaç dönem milletvekili seçilmiştir. 1945 yılından itibaren siyasi hayatına son vermiş ve sadece edebiyata yönelmiştir. Dergi ve gazetelerde yazıları yayımlamış ve eserleriyle ödül almış olan sanatçı 16 Mayıs 1952’de Ankara’da yaşamını yitirmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

EDEBİ KİŞİLİĞİ

Modern Türk öykücülüğünün mihenk taşlarından olan sanatçı, edebiyat yaşamı boyunca sayısı on ikiyi bulan birçok takma isimle yazılar yazmıştır. Şiirle ilgilenmemiş, sadece roman ve hikaye türlerinde eserler vermiştir. Arkadaşı Cahit Külebi yazılmış tiyatroları olduğundan basetmiştir. Türk hikayeciliğinde çığır açan ve 1940’tan sonra birçok yazarı etkileyen Esendal, ilk hikayelerinde Maupassant tarzı dediğimiz sağlam konulu, tasvirli, tahlilli bir anlayış benimsemiş; daha sonraları ise Çehov tarzı olarak adlandırılan, hayatın bir parçasının konu edinildiği “kesit” yani “durum” öykülerini kaleme almıştır. Hayatı olduğu gibi yansıtan, olaylara nesnel görüşle yaklaşan, edebiyatsız edebiyat yapan, konuşur gibi içtenlikle ve son derece sade bir dille yazan, anlattığı her şeye büyük bir iyimserliklerle yaklaşan bir hikayecidir. Hikayelerinde anlattığı kişiler hep bizimdir. Esnaf, kyölü, aylak, ev kadını, cahil, aydın, mektepli, çırak, üst sosyete, alt tabaka insanları hepsi onun şahıslarıdır. Her gün gördüğümüz ilgi göstermediğimiz kişileri o sıcacık bir sevgiyle ve ayrıntılara inmeden, ilgi çekici bir canlılıkla ve birkaç satır içinde canlandırıverir. Her zaman umut olan sanatçı “Ben insanlara yaşamak için ümit ve neşe veren yazarlardan hoşlanırım.” der. Onun bu sevecen yapısı mizacından kaynaklanmaktadır. Yer yer yergi ve mizah yapmak da sanatının bir parçasıdır. Memduh Şevket, Esendal hikaye ve romanlarında genellikle İstanbul’u, özellikle Aksaray semtinde yoksul çevreleri, çeşitli kasabaları, konakları ve köyleri anlatmıştır. Anlattığı bu yerlerdeki kişilerin birkaç saatlik serüvenini ortaya koyar, sonu ve başı belli olaylardan kaçınıp entrikalı bir öykü kurgulamaz, olaydan daha çok olayın iç yüzünün peşinde koşar.

ESERLERİ

Roman; Ayaşlı ve Kiracılar, Vassaf Bey, Miras

ÖYKÜ; Otlakçı, Mendil Altında, Hava Parası, Kelepir, Ev Ona Yakıştı, Temiz Sevgiler, Veysel Çavuş, Bir Küçük Çiçek, İhtiyar Çilingir.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Suç ve Ceza - Dostoyevsky Detaylı Özet başlıklı yazı da dostoyevski suç ve ceza alıntı, dostoyevski suç ve ceza ana fikir ve dostoyevski suç ve ceza analiz hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Memduh Şevket edebiyatımızın önemli isimlerinden biridir.Anlatım harkulade olmuş eline sağlık kardeşim