Milli Direniş İçin Kurulan Cemiyetler

milli-direnis-icin-kurulan-cemiyetler

Sponsorlu Bağlantılar

İstanbul Hükümeti, Mondros’un ardından yaşanan işgaller karşısında aktif bir politika izleyememiş ve sessiz kalmıştır. Bu durum halkın bölgesel direniş cemiyetleri kurmasına ve topraklarını savunmasına yol açmıştır.

Doğu Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti: Ermenilerin Doğu Anadolu’da bağımsız bir devlet kurmasını engellemek ve Türk unsurları korumak amacıyla kurulmuştur. Bu cemiyet Erzurum Kongresi’ni düzenlemiş, basın yayın imkanlarını kullanarak işgallerin haksızlığını ortaya koymaya çalışmıştır.

Kurduğu yerel sivil örgütler vasıtasıyla yöredeki Türk halkını bilinçlendirmeye çalışmış, Türklerin bölgeden göçünün engellenmesi için uğraş vermiştir.

Sivas Kongresi’nde alınan karar uyarınca, diğer bölgesel cemiyetlerle birlikte Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti çatısı altında yer almıştır.

İzmir Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti: İzmir’in Türklere ait olduğunu basın aracılığıyla duyurmayı amaçlayan bir cemiyettir. Batı Anadolu’da Kuvayımilliye birliklerine silah sağlanması için faaliyet göstermiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kongre Cemiyeti: İstanbul’da kurulan bu cemiyet, Türk haklarını basın yoluyla dünyaya duyurmayı amaçlamıştır. İşgallerin haksız olduğu, Ermenilerin Doğu Anadolu’da Türkleri katlettiği kanıtlanmaya çalışılmıştır.

Trabzon Muhafaza-i Hukuk Cemiyeti: Doğu Karadeniz’de bağımsız Rum devleti kurmayı hedefleyen Rumların bölücü girişimlerini önlemek amacıyla kurulmuştur.

Bu cemiyetlerle birlikte Millî Mücadele’ye destek olan ve Türk halkının bağımsızlık arzusunu farklı yollarla dile getiren diğer bazı cemiyetler de şunlardır:

 • Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti
 • İstanbul Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti
 • Karakol Cemiyeti
 • Heyet-i Milliye Teşkilatı
 • Balıkesir Hareket-i Milliye Cemiyeti
 1. Milli Cemiyetlerin Özellikleri
  Birbirlerinden bağımsız şekilde Anadolu’nun farklı yörelerinde kurulmuşlardır.
 2. Yaşadıkları yörelerin kurtuluşu için çalışmışlardır. (Bölgesel kurtuluş)
 3. Oluşumlarında Türklük duygusu etkilidir.
 4. Sivas Kongresi ile Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti adı altında birleştirilmişlerdir.
 5. İşgalci güçlere ve azınlıkların bölücü faaliyetlerine karşı mücadele vermişlerdir.
 6. İşgallere karşı basın yoluyla mücadele etmiş, bir sonuç alınamaması nedeniyle silahlı direnişi örgütlemişlerdir.
 7. Bölgelerinin Türklüğünü kanıtlamaya çalışmışlardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Türk Dış Politikası Nedir? başlıklı yazı da türk dış politikası açıköğretim, türk dış politikası açıköğretim soruları ve türk dış politikası ahmet davutoğlu hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. Okulda gerekiyordu. Tam aradığım bilgi teşekkürler gerçekten.

 2. sitenizi tarih derslerine çalışmak amacıyla takip ediyorum. ilk sınavda çok faydalı oldu teşekkürler

 3. okul dönemlerinde bunların hepsini ezberlemiştim.halada unutmadım. yarlı cemiyetler gerçekten kurtuluş savaşında çok faydalı olmuşlardır.

 4. Bu cemiyetler olmasaydı bukadar fazla direnemezdik,trabzona yapılan işgali trabzon muhafaza-i hukuk cemiyeti bastırmıştır…

 5. Ahh ahh keşke yine tarihteki gibi birlik olabilsek.