Milli güvenlikte Seferberlik Nedir?

milli-guvenlikte-seferberlik-nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Olağanüstü Hal: Doğal afet, ağır ekonomik bunalım, salgın hastalıklar, şiddet olaylarının yaygınlaşması ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulması gibi hallerde ilan edilir.

Sıkıyönetim
Vatan ve cumhuriyete karşı kuvvetli ve eylemli bir ayaklanmanın olması  Anayasanın kurduğu hür demokratik düzeni kaldırmaya yönelik ciddi ve önemli şiddet hareketlerinin yaygınlaşması

Savaş hali ve savaşı gerektiren ayaklanmanın yaşanması
Ülke ve milletin bölünmezliğini içten ve dıştan tehlikeye düşürecek şiddet hareketlerinin yaygınlaşması halinde sıkıyönetim ilan edilebilir.

Bakanlar Kurulu, MGK’nın da görüşünü aldıktan sonra sıkıyönetime karar verir. Sıkıyönetim süresi altı ayı geçmemek üzere ilan edilir.

Seferberlik: Devletin maddi ve manevi tüm güçlerinin ve kaynaklarının harbin gerektirdiği şekilde barış durumundan sefer durumuna getirilmesidir.   Genel Seferberlik: Ülkenin tamamına yönelik bir tehdide karşı konulması, eldeki bütün kaynakların kullanılması için ülkenin tümünün harekete geçirilip seferber edilmesidir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Bölgesel Seferberlik: Ülkenin belli bir bölgesinde ya da birkaç bölgesinde aynı anda uygulamaya konulan ve tüm güç ve kaynakların kullanılmasını gerektirmeyen seferberlik türüdür.

Kapsam Bakımından Seferberliğin Türleri

Topyekün (Milli) Seferberlik: Tüm ulusal güçlerin sefer haline getirilmesi türüdür.  Silahlı Kuvvetler Seferberliği: Silahlı Kuvvetlerin barış durumundan sefer durumuna getirilmesi durumudur.

Personel Seferberliği: Silahlı Kuvvetlerde çalışan normal personelin barış durumundan sefer durumuna getirilmesi ve bu durumun savaş tehlikesinin sona erdiği ana kadarki durumudur.

Lojistik Seferberliği: Silahlı Kuvvetlerin ihtiyaç duyduğu her türlü malzeme ve imkanın barış, sefer ve savaş durumlarında hangi kaynaklardan, nasıl ve hangi oranda temin edileceğini ve aktif kullanılma alanlarını tespit etme çalışmaları durumuna denir.

Savaşlarda cephe gerisinin de saldırılara hedef olması, Sivil Savunma Teşkilatı’nın kurulmasını zorunlu hale getirmiştir. Özellikle uçakların II. Dünya Savaşı’nda sivil hedeflere yönelmesi bu çalışmaların gerekliliğini iyice arttırmıştır. Ayrıca doğal afetler  ve büyük tahribatının engellenmesi için de Sivil Savunma başlığı altında toplanma gereği görülmüştür.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Sivil Savunma Teşkilatının Görevleri Nelerdir? başlıklı yazı da sivil savunma afad, sivil savunma afiş ve sivil savunma afişleri hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Çok sağolun ya bu kavramları bende sık sık duyuyordum ama birkaçını bilmiyordum tam olarak. Şimdi öğrendim.

  2. siteniz genel anlamda çok önemli bilgileri önümüze sunuyor. derslere çalışmak için de bir kaynak teşkil ediyor.

  3. çok iyi bilgi olmuş hocam bende bilinçlenmem gerekiyordu detaylı bilgim yoktu rahatladım

  4. Güzel olmuş yazı. gerçekten bilgilendirici

  5. çok ayrıntılı bilgilenmiş olduk. aniden askere çağırıyorlar diye biliyordum hepsi bu.

  6. Bu kadar detaylı bilgim yoktu, paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Bilgilenmiş olduk.

  7. Kavramları sık sık duyuyordum ama ne anlama geldiklerini burada öğrenmiş oldum.

  8. Topyekün seferberlik tam savaş halidir. Bir ülke ölüm kalım savaşı verir. Dünyada heralde en son İsrail – Arap savaşında İsrail topyekün seferberlik ilan etti.