Obezite ve Tedavisi

Obezite ve Tedavisi

Bugün özellikle obezite toplumumuzda ciddi miktarda artış gösteriyor yani bir salgın haline gelmiş durumda Türkiye’ de obezite pervelansı % 35’lere çıkmış durumda.  Aslında obeziteyi farklı bir yönüyle ele almak istiyorum. Dış görünüşteki o hoşa gitmeyen görüntünün dışında farklı bir durum var obezitede. Beraberinde getirdiği hastalıkların en önemlisi inisülün direnci diyebiliriz bu mutlaka hastayı eğer ki obezite hali devam ederse diyabete kadar götürecektir. Bütün kanserlerin dörtte biri obezite ile direk ve endirek olarak ilişkili yani bugün kanserle mücadelenin belki de bir ayağı obezite ile mücadele diyebiliriz. O kadar net bir ilişkisi vardır. Kolon kanseri kalın bağırsak kanseri ve mide kanseri gibi hastalıkların çok net bilimsel çalışmalarla obezite ile ilişkisi gösterilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayrıca eklemek isteriz ki az uyku obezite ve depresyona neden olmaktadır, normal bir uyku süresi 6 ile 8 saat arasında iken sizler bu saatlerden daha az bir süre uyuyorsanız ve sizde de eğer uyku problemleri var ise mutlaka karanlık bir odada uyumaya, yatağınızın mutlaka ergonomik açıdan iyi olması, uykudan uyandıracak olan olaylardan tamamen uzak durmanız gerekmektedir. Ayrıca uyku problemlerinizi çözebilmeniz için felsefi kitaplar okumaya özen göstermenizi ve bulunduğunuz odada televizyonunun olmamasına dikkat edin, bu tür olaylara dikkat ederseniz eskisi gibi artık uyku düzeniniz eski haline gelecektir ve düzenli bir şekilde eski düzenli uykularınıza kavuşabilirsiniz.

Öncelikle obezite olmamak için nelere dikkat edilmelidir? Hep bunu kendi kendime düşünmüştüm ve sizler için kısa bir araştırma yaparak tek cümle ile olayı özetleyerek obezite olmamanız için gerekenler şunlar; Obezite aslında günlük alınmış olan enerjinin, harcanan enerjiden fazla olması durumunda bu fazla olan enerji vücuda yağ olarak depolanmaktadır. Böylelikle yavaş yavaş kilo almaya başlıyoruz ve bir bakmışız obezite olmuşuz.

Bunun için günlük harcanan enerjinizi almış olduğunuz enerji ile dengeli tutarsanız kilonuz sabit kalacaktır, eğer günlük harcanan enerjinizden daha az bir enerji almaya başlarsanız doğal olarak depolanan yağlardaki enerjiler vücudunuza yayılacaktır ve kullanıldıkça vücudunuzdaki yağlar yok olmaya başlacaktır. Yani kısa çok fazla yemek sizin obezite olmanıza neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.