Oğuz Atay’ın Edebi Kişiliği ve Eserleri

oguz-atayin-edebi-kisiligi-ve-eserleri

Oğuz Atay’ın Hayatı

12 Ekim 1934’te Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde doğan sanatçı, orta öğrenimini 1951 ‘de Ankara Maarif Kolejinde tamamlamış, 1957de İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’ni bitiştirmiştir. 1960’ta İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi İnşaat Bölümünde, bugünkü adıyla Yıldız Teknik Üniversitesinde öğretim görevlisi olmuştur. Doçentliğe kadar yükselen sanatçı mesleki bir kitap da yayınlamıştır. Beyninde çıkan bir tümör nedeniyle bir Süre Londra’da tedavi görmüş ama sağlığına kavuşamamış olan Oğuz Atay, 13 Aralık 1977’de İstanbul’da yaşamını yitirmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Oğuz Atay’ın Edebi Kişiliği

Postmodernizme kadar uzanan yeni roman anlayışının öncülerindendir. Yazdığı romanlarda genellikle kimliğini kaybedip ara-
makta Olan bir toplumda dengesiz, kopuk aydınları anlatmıştır. İroni, eserlerinin en önemli silahıdır. Burjuva toplumu
dediği çevresini, geleneksel ne varsa çok şeyi alaycı bir tavırla eleştirmiştir. Eserleri hiciv, yergi, alay ve eğlenmelerle doludur. Eleştirdiği kaygısız, basit, aydın sınıfın ideallerini, geleneklerini şöyle sembolleştirmiş-tir: “Tabiatı seveceğim, yurduma yararlı olmaya çalışacağım, herkese güler yüz göstereceğim, evleneceğim, çocuk yetiştireceğim”. Yaşadığı dönemde yazılan ideoloji tipi romanlar Oğuz Atay için alay konusudur. İdeolojiler ona göre burjuva aydınlarının kendilerini ördükleri kara korkunç duvarlardır. Yaşarken unutulduğunu dile getiren sanatçı, öldükten sonra anlaşılanlardan olmuştur. Eserlerinde diyalog, söyleşme, iç konuşma, mektup türünden her çeşit anlatıya başvurmuştur. Romanın akışını istediği yerde kesmiş ve değişik konulardaki düşüncelerini, aklına gelenleri, söylemek istediklerini okuyucusu ile paylaşmış; akıcı roman zihniyetine karşı çıkmıştır. Bu tutum klasik olan şeylere karşı olmasından kaynaklanmaktadır.

Oğuz Atay'ın Edebi Kişiliği ve Eserleri

Oğuz Atay’ın Eserleri

Öykü: Semaver, Sarnıç, Şahmerdan, Lüzumsuz Adam, Mahalle Kahvesi, Havada Bulut, Kumpanya, Havuz Başı, Son Kuşlar, Alemdağ’da Var Bir Yılan, Az Şekerli, Tüneldeki Çocuk, Balıkçının Ölümü, Yaşasın Edebiyat, Açık Hava Oteli, Müthiş Bir Tren.

Şiir: Şimdi Sevişme Vakti

Roman: Medar-ı Maişet Motoru, Kayıp Aranıyor, Yaşamak Hırsı(Çeviri)

Röportaj: Mahkeme Kapısı(Röpotaj – Hikaye)

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceden paylaşılan Mithat Cemal Kuntay Kimdir? başlıklı yazı da mithat cemal kuntay akif, mithat cemal kuntay anıları ve mithat cemal kuntay atatürk şiirleri hakkında bilgiler verildi. İstersen bir göz at.

☄️ Aklına takılanları yaz ve rahatla, sorularınızı bekliyoruz. 😊

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Eserlerini Sait Faik’in eserleriyle karıştırmışsınız. Düzeltmeniz herkesin yararına olacaktır.